شما دوست دارید چه نوع جورابی بپوشید؟

modavar4 1401/12/15

شما دوست دارید چه نوع جورابی بپوشید؟

شما دوست دارید چه نوع جورابی بپوشید؟ جوراب یکی از بخش‌های اصلی ومهم کمد‌های لباس ماست و یکی از قسمت‌های اصلی و مهم بدن ما یعنی پاها را پوشش می‌دهد.اما باز هم اغلب مردم  به آنها توجه زیادی نمی‌کنند. جوراب‌ها نه تنها یک بخش آشکار از لباسمان هستند، بلکه اهمیت  زیادی دارند . آنها عرق پای ما را جذب می‌کنند، و از پاهایمان در مقابل ساییدگی و خیلی چیزهای دیگر محافظت می‌کنند. یک جفت جوراب بد می‌تواند به پاهای شما آسیب برساند و شما را بداخلاق کند! در حالیکه یک جفت جوراب خوب می‌تواند بسیار مفید باشد. در ادامه با فروشگاه اینترنتی مدآوری همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره جوراب به دست آورید.

ما در این مقاله، از زوایای مختلفی مانند طرح، بلندی، کارایی و سایر عوامل  به جوراب‌ها نگاهی می‌اندازیم.

تاریخچه جوراب

جوراب‌ها، سالیان  زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. یونانیان باستان و رومی‌ها نیز از آنها استفاده می‌کردند.اولین جوراب پشمی در سایز بچه گانه در قرن دوم میلادی در نورسامبریا در برتانیا یافت شده است.

جوراب‌ها در دوران باستان از پوست و موی حیوانات ساخته می‌شدند تا از بدن محافظت کنند و آن را گرم نگه دارند. تاریخچه‌ی جوراب در سال 1589 دچار تغییر بزرگی شد، یعنی هنگامی که ماشین بافندگی توسط کشیش انگلیسی ویلیام لی اختراع شد که سرعت بافت جوراب توسط آن ۶ برابر بافت با دست بود.

تا آن زمان، جوراب‌ها با دست بافته می‌شدند بعد از این سال تا سال 1800، دستگاه‌ها و کارگران با هم کار می‌کردند. اختراع نایلون در سال 1938 نیز نگاه افراد به جوراب را تغییر داد، زیرا تا آن زمان، جوراب‌ها فقط از پشم، پنبه و ابریشم ساخته می‌شدند. جوراب‌ها در داستان‌ها و تعطیلات مختلف نیز حضور داشتند، مانند کریسمس که در کشورهای غربی جشن گرفته می‌شود و بابانوئل هدیه‌ها را در جورابهای مرتب شده‌ی مردم قرار می‌دهد.

همچنین جوراب‌ها انواع مختلفی دارند، مانند جوراب‌هایی که با لباس‌های سنتی کره پوشیده می‌شوند. اما جورابها فقط یک قطعه‌ی کاربردی نیستند، بلکه می‌توانند توجهات را نیز به شما جلب کنند. ما می‌خواهیم که قواعدی در مورد استفاده از جوراب‌ها و همچنین اطلاعاتی که ممکن است به شما کمک کند با جوراب‌ها بیشتر اشنا شوید..

جوراب

قواعد کلی درباره جوراب

 1. 1. اول از همه، جوراب‌هایی که شما می‌پوشید باید به شلوارتان بیاید. این قاعده به شما ظاهری موجه و مناسب می‌دهد. با اینحال هنگامیکه سبک خود را می‌شناسید و می‌خواهید شخصیت‌تان را از طریق جوراب‌ها و بطور کلی لباس‌ها نشان دهید، می‌توانید این قانون را نقض کنید و شخصی‌تر رفتار کنید. می‌توانید جوراب‌هایی تهیه کنید که رنگی ، طرح دارو… هستند، و حتی آنها را با کراوات یا کفش‌تان ست کنید!
 2. 2. جوراب‌ها مانند سایر تکه‌های لباسی که می‌پوشید، باید با کل پوشش و موقعیت مربوطه مطابقت داشته باشند. جورابهای ورزشی را با کت‌های مردانه‌ی نیمه رسمی نپوشید یا بالعکس.
 3. 3. سایز جورابتان را بدانید، در غیر اینصورت جریان خون به پاهایتان توسط جوراب مسدود می‌شود و یا پاهایتان در جوراب شناور خواهند بود! اگر مطمئن نیستید، چندین جوراب را امتحان کنید تا زمانیکه دقیقا متوجه شوید که سایزتان کدام است.

حال می خواهیم  که درباره‌ی انواع جوراب‌هایی که وجود دارند، برحسب سایز و موقعیتی که می‌خواهید جوراب‌ها را بپوشید، صحبت کنیم.

 

جوراب بر حسب طول(بلندی)

از نظر طول، سه نوع جوراب وجود دارد: جورابهای کوتاه، جورابهایی که تا مچ پا هستند(ساق کوتاه) و جورابهایی که تا زانو هستند(ساق بلند). البته جورابهای کوتاه برای ورزش، استراحت، لباسهای اسپرت و مواقعی هستند که شما شلوار کوتاه می‌پوشید، درحالیکه انواع دیگر برای مناسبتهای رسمی‌تر هستند.

 

جوراب برحسب کاربرد

وقتی صحبت از کاربرد اصلی می‌شود، انواع بیشتری از جوراب وجود دارد:

 1. جوراب‌های مردانه‌ی معمولی

این نوع جوراب‌ها برای پوشیدن در اکثر موقعیت‌ها که شما باید یک کت و شلوار یا یک لباس غیر رسمی بپوشید تولید شده‌اند. این جوراب‌ها معمولا در رنگ‌های خنثی و اکثرا تیره تولید می‌شوند و اگر طرح داشته باشند، معمولا طرح آرجیل (لوزی شکل) می‌باشد.

 1. جوراب‌های مخصوص ورزش

جوراب‌هایی وجود دارند که شما در باشگاه، هنگام پیاده روی و… می‌پوشید. آنها می‌توانند جوراب‌های کوتاه یا بسیار بلند باشند (بستگی به ورزشی دارد که آن جوراب‌ها را در آن می‌پوشید). بعضی از جوراب‌ها برای بهبود عملکرد ورزشی مردان ساخته می‌شوند و از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که عرق را جذب، و گرما را حفظ کرده (معمولا برای ورزش‌های زمستانی) و یا باعث افزایش راحتی می‌شود.

 1. جوراب‌های محافظ

این نوع جوراب‌ها زیاد متداول نیستند، زیرا برای استفاده‌ی معمولی تولید نمی‌شوند. جوراب‌های محافظ معمولا برای کمک به فرد در شرایط دشواری مانند کوهنوردی یا شنا (نوعی جوراب وجود دارد که می‌تواند در زمان شنا پوشیده شود و مانع سرد شدن بیش از حد پاها می‌شود، حتی اگر آنها خیس باشند) طراحی می‌شوند.

 

جوراب و انواع طرح های آن

به طور معمول  سه نوع جوراب وجود دارد:

 1. خنثی

جوراب‌های خنثی برای موقعیت‌های رسمی مناسب هستند. اگر می‌خواهید در چنین موقعیت‌هایی، ظاهر خوبی داشته باشید، توصیه می‌کنیم که جوراب‌هایتان را با شلوارتان ست کنید، نه با کراوات، شال گردن و… قانون دیگری که باید به آن توجه کنید، تطبیق دادن بافت‌هاست. شلوارهای براق به جورابهای براق می‌آیند، در حالیکه یک کت و شلوار پشمی به جوراب براق نمی‌آید.

جورابهای خنثی می‌توانند با لباسهای غیر رسمی نیز پوشیده شوند. اما وقتی یک لباس غیر رسمی‌می‌پوشید، می‌توانید جوراب‌هایتان را (مثلا اگر آبی تیره هستند) با ژاکت یا یک تکه دیگر در بالا تنه‌ی لباستان ست کنید. گفته می‌شود که جوراب‌های سفید، باید فقط در زمان انجام فعالیت‌های فیزیکی پوشیده شوند. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که از این قانون در زندگی‌تان به کار ببرید یا نه.

 1. تک رنگ

پوشیدن جوراب‌های رنگی توسط مردها یک چیز کاملا جدید است، و ما هم از آن حمایت می‌کنیم، آن را دوست داریم، و فکر می‌کنیم که ضرری ندارد اگر یکبار آنرا متحان کنید. جوراب‌های تک رنگ به معنی رنگ‌های گچی یا غیرگچی است که جزو طیف خنثی (بژ، مشکی، آبی و خاکی و…) طبقه بندی نمی‌شوند.

به نظر ما جوراب نباید قسمت اصلی لباس شما باشد. البته سرگرم کننده است که گاهی اوقات این کار را انجام دهید، اما آنها باید مکمل چیزی باشند که شما می‌پوشید.

معمولا جوراب‌های رنگی باید وقتی پوشیده شوند که شما یک بخش رنگی دیگر در لباستان داشته باشید، در غیر اینصورت اگر یک لباس نسبتا خنثی بپوشید، جوراب‌ها تنها چیزی خواهند بود که مردم درباره‌ی شما به یاد خواهند سپرد!

 1. طرح دار

این روزها جوراب‌هایی که طرح یا عکس دارند، متداول‌ترند، که چیز بسیار خوبی هم هست. شدیدا توصیه می‌شود که طرح جوراب‌های شما با یک رنگ در قسمت بالاتنه‌ی لباستان هماهنگی داشته باشد. همچنین بهتر است که جوراب‌های طرح دارتان را با طرح دیگری که در حال حاضر می‌پوشید هماهنگ نکنید، یعنی می‌توانید دو طرح داشته باشید، اما نباید آنها را باهم تطبیق دهید.

پوشیدن جوراب‌های بامزه می‌تواند دشوار باشد، زیرا پیامی که توسط جوراب منتقل می‌شود، باید با شرایطی که آن جوراب را می‌پوشید هماهنگی داشته باشد. بعنوان مثال، جوراب‌های سیمپسون در چه زمانی برای یک فرد 40 ساله مناسب هستند؟

جوراب

پارچه جوراب

جوراب‌ها از متریال مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام، خصوصیات مربوط به خودشان را دارند:

 1. پشم

پشم، یک ماده‌ی کلاسیک است که مدت زیادی است جوراب‌ها از آن ساخته می‌شوند.

برای فصل زمستان به دلیل ویژگی های گرم کننده و عایق کنندگی طبیعی، جوراب های پشمی ایده آل و مناسب هستند. برخلاف سایر مواد، پشم رطوبت زیادی را جذب نمیکند. به همین دلیل این جنس جوراب ها بیشتر برای فعالیت ها و مناسبت های خارج از منزل کاربرد دارند. جوراب های پشمی بسیار بادوام و عمری طولانی دارند. آنها ممکن است بر روی پوست حساسیت ایجاد کنند. همچنین جوراب های پشمی بهتر است در ماشین لباسشویی شسته نشوند.

 1. پنبه

پنبه (Cotton) یک ماده طبیعی بسیار نرم و محبوب است که اغلب با الیاف مصنوعی ترکیب می‌شود  ومانع از تحریک پوست میشود. همچنین پنبه پارچه ای قابل تنفس وبسیار بادوام است که شکل پا را به خود می‌گیرد، در نتیجه کاملا فیت می‌شود.

در طراحی جوراب با استفاده از پنبه، میتوان آنها را به صورت نازک، ضخیم، سبک و یا سنگین ساخت. به علاوه قیمت جوراب های پنبه نسبت به ترمه مقرون به صرفه است. پنبه از پرکاربرد ترین مواد برای تولید جوراب میباشد و به راحتی شسته می‌شود (می‌توانید تقریبا از هر نوع ماده‌ی شوینده‌ای استفاده کنید) و نگهداری از آن هم آسان است.

 1. کشمیر (ترمه)

کشمیر، یک پارچه‌ی لوکس است و اگرچه ویژگی‌های آن شبیه پشم است، اما بسیار ظریف‌تر از آن می‌باشد. نکته‌ی مهم در مورد کشمیر این است که نسبت به پارچه‌های دیگر به مراقبت بیشتری نیاز دارد. توصیه می‌شود که در مورد پارچه‌های کشمیر از ماشین لباسشویی یا خشک کن استفاده نکنید. شستن جوراب‌ها با دست هم به مهارت نیاز دارد و هم مستلزم صرف وقت و صبر است.

 1. ابریشم

ابریشم تا حدودی ظریف و نازک هستند و بیشتر با هدف ظاهر و استایل شیک طراحی شده اند.

برای استفاده از ابریشم در جوراب، اغلب آن را با پشم با کیفیت مخلوط می‌کنند تا جوراب‌ها شما را در زمستان گرم، و در تابستان خنک نگه دارند، و چقدر خوب است لباس‌هایی داشته باشید که خاصیت‌شان را با توجه به فصل تغییر می‌دهند؟

 1. الیاف مصنوعی

از بسیاری از مواد مصنوعی همچون نایلون، پلی استر و اکریلیک برای ساخت جوراب مصنوعی بهره گرفته میشود. این جنس جوراب از قیمت پایینی برخوردار است.

 

اگر نخواهید جوراب بپوشید چطور؟

بسیاری از مردم  جوراب نمی‌پوشند واین کار سختی است و مدت کمی میتوانند بدون جوراب بمانند.برخی تصورات اشتباهی دارندکه تصور می کنند با پوشیدن جوراب، زشت به نظر می‌رسند. برخی هم بر این باورند که پوشیدن جوراب باعث می‌شود تا احساس راحتی نداشته باشند این در حالی است که با پوشیدن جوراب با کفش، می‌توانند به راحتی با کفش‌ها، حرکت کرده و خنکی را در پاهای خود احساس کنند.

موضوعی که در مورد نپوشیدن جوراب وجود دارد، این است که شما باید کفش‌های واقعا خوبی داشته باشید، در غیر اینصورت  پاهاعرق می‌کنند که علاوه بر بوی بد، می‌تواند به تولید باکتری در پاها کمک کند. باکتری‌ها نیز در محیط تاریک و مرطوب سریع‌تر رشدونمو کرده و تکثیر پیدا می‌کنند. به این ترتیب در افرادی که کفش‌های خود را بدون پوشیدن جوراب، به پا می‌کنند شاهد بروز عفونت باکتریایی خواهیم بود. وهمچنین علاوه برآن  پایتان لیز می‌خورد و احساس ناراحتی به شما دست خواهد داد. ممکن است با نپوشیدن جوراب، دچار تاول ، زخم‌های  باز و مشکلات دیگر هم بشوید.

 

نکته: اگر ظاهر بدون جوراب را دوست دارید، اما هنوز هم راحتی جوراب‌ها را می‌خواهید، از جوراب‌های مخصوص کالج (زیر مچ) استفاده کنید. آنها یک گزینه‌ی عالی هستند و احساسی دقیقا شبیه جوراب‌های معمولی به شما می‌دهند.

 

حتی اگر جوراب‌ها بخش بزرگی از کمد لباستان را اشغال نمی‌کنند، مطمئن شوید که بخوبی از آنها مراقبت می‌کنید. داشتن جوراب‌های مناسب، حال شما را بهتر می‌کند، و به شما کمک می‌کند که همه چیز را بهتر انجام دهید.

جوراب

در ادامه به شما دررابطه با اهمیت پوشیدن جوراب  توضیح  بیشتری خواهیم داد:

 

درمان پاهای سرد

افراد زیادی هستند که نمی‌توانند بخوابند مگر اینکه جوراب پوشیده باشند. دلیل آن اینست که پای آنها در شب سرد می‌شود. بنابراین  پوشیدن جوراب به این افراد کمک می‌کند تا دمای بدن خود را بالاتر برده و به اندازه نرمال برسانند که خود این عامل کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشند.هنگامی که پاهای شما سرد هستند، به طرز شگفت انگیزی گردش انرژی و خون را در رگ‌ها کاهش می‌دهند و بر سیستم عصبی بدن تاثیر میگذارد.

هم چنین خروجی‌های دمای بدن، دست ها، پاها و گوش‌ها هستند، به این معنی که زمانی که دست‌ها و پاهایتان سرد هستند، دمای باقی اعضای بدن مانند ران پا و شکم کاهش می‌یابد تا بتواند این کاهش دما را جبران کند، و باعث می‌شود دمای کل بدن کاهش یابد.

بسیاری از افراد، از مشکلات گردش خون رنج می‌برند. به این معنا که پاهای آن‌ها اغلب سرد است. برخی پزشکان با معرفی و تجویز جوراب‌های طبی خاص، به گردش بهتر خون کمک می‌کنند؛ پا را گرم نگه می‌دارند و به این طریق، موجب بهبود عملکرد سیستم گردش خون در بدن می‌شوند. از آن‌جایی‌که سرد بودن پاها، تاثیر مخربی بر عملکرد سالم قلب دارد؛ می‌بایست در هنگام انتخاب چنین جوراب‌هایی، با پزشک متخصص مشورت نمود.

 

از بین بردن بوی پا

پوشیدن کفش بدون جوراب به هیچ وجه کار عاقلانه‌ای نیست. چرا که پاها قسمتی از بدن هستند که مانند سایر بخش‌های بدن دائما در حال فعالیت است و بسیار عرق می‌کنند. وقتی کفش را برای مدت طولانی میپوشید و جوراب ندارید، پاهایتان به دلیل عرق کردن در داخل کفش کثیف می‌شود و باعث می‌شود بوی نامطبوعی درون کفشتان ایجاد شود.

بوی بد پا و کفش می‌تواند در موقعیت‌های خاص مانند زمانی که وارد خانه‌‌ی کسی می‌شوید و یا زمانی که کسی برای دیدن شما می‌آید، آزار دهنده باشد و باعث خجالت شما شود. اما زمانی که جوراب در پایتان است. عرق را به خود جذب می‌کند و کفشتان تمیز می‌ماند، هم چنین با تعویض روزانه‌‌ی جوراب می‌توانید پاها و کفش هایتان را خوش بو نگه دارید.

پوشیدن و خرید جوراب مناسب به کاهش بوی بد پا کمک می‌کند وهمچنین  با جذب عرق و جلوگیری از نفوذ آن در کفش، خراب شدن کفش را به تعویق می‌اندازد و سلامت پا را تضمین می‌نماید.

 

محافظت از پاها در برابر آلودگی و آسیب و خراش

خرید جوراب و پوشیدن آن، موجب محافظت از پا در برابر عوامل خارجی می‌شود. حتما تجربه‌ی پیاده‌روی‌های طولانی و بدون جوراب را داشته‌اید. یا حتی ممکن است در حین فعالیت، جوراب‌های نامناسبی برپا کرده باشید. جوراب و کفش شما، درست مانند دو قطعه‌ی پازل عمل می‌کنند؛ که یکی مکمل دیگری‌ست. نه تنها کفش نامناسب، حس لذت‌بخش جوراب مناسب را درهم می‌شکند؛ بلکه جوراب نامناسب نیز، شما را از لذت بردن از فعالیت با کفش محبوب‌تان باز خواهد داشت. مدل‌های خاصی از جوراب، خصوصا جوراب‌های بالشتک‌دار؛ به از بین بردن اصطکاک و جلوگیری از تاول زدن پا در حین فعالیت‌های سنگین و پیاده‌روی‌های طولانی جلوگیری می کند..

 

وقتی در مسیرها و جاده‌های مختلف بدون جوراب قدم بزنید، پاهای شما به دلیل خاک و آلودگی‌های مختلف در معرض کثیفی‌ها قرار می‌گیرد و این آلودگی‌ها می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی بر روی پوشت شما شوند. جوراب‌ها نیز می‌توانند پاهایتان را خشک نگه دارند و از آلودگی، قارچ و عفونت مخصوصا در پای ورزشکاران جلوگیری کنند.

هم چنین ممکن است پاهایتان در معرض اشیا تیز و برنده و یا گیاهان خار دار قرار گرفته و به پاهایتان آسیب برسد، مخصوصا زمانی که در مناطق سرسبز و علف زار‌ها قدم می‌زنید. حتی در مسیر‌های گل آلود نیز جوراب‌ها مانند حائلی بین محیط بیرون و پوست شما قرار گرفته و به حفظ پاها در برابر درد و بیماری در داخل کفش محافظت می کند.

فرض کنید کودک نوپا دارید و می‌خواهید که در خانه قدم بزنید. هر لحظه قطعات لگو، ماشین ها، توپ و … زیر پاهایتان می‌رود. بهترین راه این است که برای پاهای خودتان و کودک نوپایتان جورابهایی تهیه کنید که راحت باشند و در عین حال از پاهایتان در برابر فشار اسباب بازی‌ها محافظت کنند. مطمئنا با جوراب فشار کمتری به پاهایتان وارد می‌شود.

 

جوراب استایل  شما را تکمیل می‌کند

جورابی که میپوشید میتواند نشان گر نوع نگاه شما به مد و استایلتان باشد. بعضی از تیپ‌ها هستند که به هیچ عنوان بدون جوراب کامل نمی‌شوند. برای مثال شما هیچ گاه نمی‌توانید کت و شلوار رسمی را بدون جوراب بپوشید. ان. نپوشیدن جوراب در موقعیت‌های غیر رسمی ایرادی ندارد، اما نباید در موقعیت‌های رسمی بدون جوراب باشید.

انتخاب و خرید جوراب مناسب و مطابق با سبک پوششی، درخشش استایل شما را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. علاوه بر این، زیبایی و بانمک بودن جوراب شما، می‌تواند توجه دیگران را به خود جلب نماید. به این طریق، در افزایش اعتماد به نفس و لذت شما در حین پوشیدن آن جوراب خاص، تاثیر مستقیم داشته باشد.

 

شما می‌توانید با توجه به نوع مراسمی که در آن شرکت می‌کنید، جورابی متناسب با لباسهایتان انتخاب کنید. جوراب‌ها امروزه در طرح ها، مدل ها، متریال‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌شوند.

علاوه بر این نوع جوراب شما می‌تواند نمایانگر شخصیت شما نیز باشد. مهم نیست شخصی را بشناسید یا خیر، از نوع جورابی که به پا دارد به خوبی خواهید فهمید که چه شخصیت اجتماعی‌ای دارد و چگونه فکر می‌کند.

 

جوراب کفش را در پایتان به خوبی فیت می‌کند

بعضی کفش‌ها هستند که بدون جوراب در پا فیت نمی‌شوند، یک مثال بارز چکمه‌ها هستند، که بدون جوراب باعث تحریک پا شده و باعث ایجاد تاول می‌شوند و به هیچ عنوان پا بدون جوراب در آنها راحت نیست.

 

بعد از آگاهی از دلایل پوشیدن جوراب بهتر است از انواع متریال‌های مورد استفاده در جوراب آگاهی پیدا کنیم. آیا تا به حال پیش آمده که در هنگام خرید جوراب از نوشته‌های بر روی بسته بندی جوراب سر در نیاورید. دانستن متریال‌های به کار رفته در جوراب، کمک می‌کند در هنگام خرید جوراب آگاهانه تر عمل کنیم.

 

خرید جوراب، آن هم به صورت اینترنتی!

شاید حتی فکر این‌که برای خرید جوراب، ساعت‌ها از این فروشگاه به فروشگاه دیگری بروید؛ میان این باجه جوراب فروشی و باجه‌ی دیگر بگردید و باز هم مدل و طرح جوراب دلخواه  خود را پیدا نکنید، برایتان حسابی مایه‌ی دردسر باشد! دنیای اینترنت با مزایای خاصی که با خود به همراه آورد، راه‌های خرید مجازی و آنلاین را برای ما باز گذاشت، تا از طریق آن در کمترین زمان، به بهترین قیمت‌ها، زیباترین طرح‌ها و باکیفیت‌ترین مواد به کار رفته در طراحی جوراب‌ها، دسترسی پیدا کنیم. در این بین فروشگاه‌های اینترنتی  متعددی که  برای خرید و فروش جوراب تشکیل شدند  می‌توان به فروشگاه اینترنتی مدآوری اشاره نمود.که  همراه با آن می توانید بر اساس سلیقه خود، جوراب‌هایی با مدل‌های مختلف و متناسب با مدل کفش خود انتخاب کرده و بهترین جلوه را به پاهایتان بدهید.

مدآوری پارسگان جم

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.