فواید سفر به طبیعت

modavar2 1401/09/24

فواید سفر به طبیعت

فواید سفر به طبیعت، برای بسیاری از ما، سفر کردن مانند یک عمل لوکس به نظر می‌رسد که اگر بتوانیم، هر از گاهی برایش هزینه می‌کنیم. سفر تفریحی است که بسیاری از ما از آن لذت می بریم و در مورد آن فکر می‌کنیم، اما همیشه سراغ آن نمی‌رویم. علاوه بر این، ما به ندرت سفر را به عنوان کاری که برای سلامتی‌مان مفید است می‌بینیم.

در زندگی روزمره ما بیش‌تر در مورد سایر فعالیت‌های مرتبط با سلامت، مانند ورزش و رژیم غذایی، آگاهی داریم. مردم شهرهای بزرگ و صنعتی نیاز دارند برای آرامش روحی و جسمی و ذهنی به طبیعت پناه می‌برند و ساعاتی از آلودگی هوا و ترافیک و کار و آپارتمان نشینی دور می‌شوند.

مسافرت چیزی است که معمولا اهمیت کمی به آن داده می‌شود و اکثر آدم‌ها به دنبال فرصت مناسب، زمان و پول کافی برای برنامه‌ریزی یک سفر هستند.

اما حقیقت این است که مسافرت این توانایی را دارد که ما را به لحاظ جسمی و روحی سالم‌تر کند.
شاید آگاه نباشیم، اما سفر می‌تواند تغییرات مثبت و قابل‌توجهی را ایجاد کند که هم در طول سفر و هم در بلندمدت آن را حس خواهیم کرد.

حتما با دیدن این همه آژانس های مسافرتی و برگزاری تورهای طبیعت‌گردی این سوال برای شما پیش آمده باشد که فواید طبیعت‌گردی چیست؟ و چرا این همه آژانس گردشگری مختلف وجود دارد که تور طبیعت‌گردی برگزار می کنند؟ مد آوری پاسخ سوالات را به شما خواهد داد.

اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید، مد آوری مطالعه این مقاله را نیز به شما پیشنهاد می کند: چک لیست سفر و پیشنهاد غذا در مسافرت و طبیعت گردی

فواید سفر به طبیعت

2

طبیعت گردی نیاز بدن به گردش در طبیعت

بسیاری از ما روزهای کاری‌مان را در فضاهای بسته، زیر نور چراغ های مهتابی و در برابر کامپیوترها سپری می‌کنیم، بعد از آن به خانه می‌رویم و زیر نور صفحه ی تلویزیون حمام می‌گیریم!

اما تحقیقات نشان می‌دهد، لازم است ساعاتی را به گردش در طبیعت هم اختصاص دهیم، چون این کار برای سلامتی ما سودمند و شاید ضروری است. محققان حوزه‌های روانشناسی و سلامت به دنبال دلایل علمی بیشتری هستند که نشان دهند، ما می‌بایست به طبیعت برویم و از دنیای آن لذت ببریم.

نیازی نیست برای زندگی به طبیعت نقل مکان کنیم، چون برای بسیاری از ما، زندگی در شهرهای بزرگ مناسب‌تر است. اما اگر به دنبال آن هستیم که سلامت فیزیکی و روانی خود را ارتقا دهیم، لازم است زمانی را در محیط های طبیعی بگذرانیم. این کار می‌تواند به شکل استفاده از پیاده‌روی در طبیعت نزدیک خانه، بازی در برف، شنا در دریا یا فقط گردش هفتگی در پارک محل زندگی‌مان باشد.

فواید سفر به طبیعت پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند حافظه‌ی کوتاه مدت را ارتقا دهد .بر اساس تحقیقات انجام شده پیاده‌روی در طبیعت اثراتی بر ارتقاء حافظه دارد که در بقیه‌ی اشکال پیاده روی وجود ندارد.

فواید سفر به طبیعت

بهتر شدن روابط فردی و اجتماعی

از جمله فواید سفر، افزایش روابط افراد با هم و اجتماعات انسانی است. در این مورد می‌توان به سفر های خارج از کشور اشاره کرد که باعث می‌شود، شما با فرهنگ و آداب و رسوم یک ملت دیگر آشنا شوید، زبان آن ها را یاد بگیرید و بتوانید در هنگام برقراری ارتباط با آن‌ها به زبان خودشان صحبت کنید. خیلی از افراد هستند که در زندگی روزمره خود با انسان های اطراف خود ارتباط برقرار نمی‌کنند ولی در این نوع سفر ها نیاز دارند تا ارتباطات خودشان را افزایش دهند.

مثلا در هنگام طبیعت گردی در یک کشور دیگر، دوست دارید اطلاعاتی از یک یا چند گونه جانوری بدست بیاورید و از مردم آن کشور پرس و جو کنید، لذا تسلط بر زبان کشور میزبان و داشتن روابط عمومی مناسب می‌تواند کمک خوبی به شما کند. در واقع این قسمت برای افرادی کاربرد بیشتری دارد که درونگرا هستند یا علاقه زیادی به یاد گرفتن زبان خارجی ندارند. سفر به طبیعت با دوستان کمک می‌کند تا به فردی اجتماعی‌تر تبدیل شوید.

فواید سفر به طبیعت

قوه‌ی خلاقیت شما را تقویت می‌کند

هنگامی که خودتان را در مواجهه با محرک‌های جدید قرار ندهید، ممکن است متوجه شوید که قدرت خلاقیت‌تان کم کم افت می‌کند.

خلاقیت به شدت با انعطاف‌پذیری عصبی مرتبط است (چگونه مغز و شبکه‌های عصبی آن سازماندهی می‌شوند).

رفتن به مکان‌های جدید و تجربه کردن صداها، مزه‌ها، بوها، احساسات و مناظر جدید می‌تواند به ارتباطات عصبی جدید منجر شود.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که رهبران بخش خلاقیت در خطوط مد، در صورتی به طور مداوم خروجی‌های خلاقانه‌تر تولید می‌کنند که زمان زیادی را در خارج از کشور صرف کنند. مطالعه‌ی دیگری که روی چند آزمایش انجام شد، که خواستار دیدگاه‌های خلاقانه‌ی شرکت‌کنندگان شد.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد کسانی که به خارج از کشور سفر کرده‌اند و زمان زیادی را در میان مردمی با فرهنگ‌ متفاوت صرف کرده‌اند، به طور کلی در این زمینه‌ها عملکرد بهتری داشتند.

بنابراین، سفر قطعا می‌تواند به شکستن بی‌حوصلگی یا رکود خلاقیت کمک کند و برای‌تان الهام و انگیزه‌ی لازم را جهت حرکت درست و اصولی مغز فراهم می‌کند.

فواید سفر به طبیعت

به ویژه برای کسانی که کارشان شامل تفکر خلاقانه‌ی زیادی است، سپری کردن تعطیلات در جایی که قبلا به آن سفر نکرده‌اید می‌تواند همان الهام و انگیزه‌ای باشد که به قلیان خلاقیت در وجودتان کمک می‌کند. کوهنوردی خواص بسیار زیادی دارد که یکی از آنها القاء آرامش بسیار مناسب به کوهنوردان است.

بعضی از طراحان یا نقاشان ماهر برای الگو گیری بهتر از دنیای اطراف و باز شدن ذهن خود از این نوع سفر یا ورزش استفاده می کنند. در واقع هر نوع سفری برای افراد به دلیل دریافت انرژی های مثبت از محیط و دفع انرژی منفی از ذهن و بدن، خود عاملی است تا فکر از دغدغه های روزمره آزاد شده و به آرامش برسد و آمادگی دریافت مطالب جدید تر و تراوش افکار مفید و علمی داشته باشد.

فواید سفر به طبیعت

تشویق ذهن شما برای آگاهی از محیط اطراف

مفهوم آگاهی و ذهنیت ممکن است در لحظه کمی سخت به دست آید، اما این مفهوم از مفاهیم عمیق و بسیار قدیمی در تاریخ بشر است که با حضور در طبیعت بالاتر می رود. آگاهی شما نسبت به محیط اطرافتان ارتباط مستقیم با حواس پنج گانه تان دارد. ذهن شما با هدف قرار دادن صداها، بوییدن، تغییر نور و سایر جزئیات در محیط زندگی شما، تمرکز ذهنی و آگاهی شما را بالا برده و حتی تمرین خوبی برای بیشتر شدن حس شوخ طبعی و راحتی شما خواهد بود.

سلامت استخوان را بهبود می‌بخشد

این مورد به طور کلی درست است: زمانی که سفر می‌کنید، احتمالا زمان زیادی در خارج از منزل هستید. زیبایی سفر در تجربه کردن چیزهای جدیدی است که معمولا شامل بازدید از مکان‌های مختلف و لذت بردن از فرهنگ محلی و معماری آن مکان می‌شود.

فواید سفر به طبیعت

به این ترتیب می‌توانید نور خورشید را به میزان کافی جذب کنید، به خصوص اگر در یک منطقه‌ی آب و هوایی گرم هستید. اشعه‌ی خورشید ویتامین D را تامین می‌کند، یکی از نیازهای بدن که نمی‌توان از طریق رژیم غذایی صرف آن را به دست آورد. ویتامین D جذب کلسیم و فسفر در دستگاه گوارش را تحریک می‌کند.

افزایش جذب کلسیم برای حفظ استخوان‌های محکم و قوی بسیار مفید است، زیرا تضمین می‌کند که از استخوان‌های شما در طی فرایند بازسازی جدا می‌شود و جای کلسیم جداشده میزان کافی از این ماده‌ی معدنی قرار می‌گیرد. ویتامین ۳D نیز با سلامت استخوان مرتبط است، زیرا تحقیقات نشان می‌دهند که بین مصرف ویتامین D و کاهش میزان تحلیل تراکم استخوان رابطه‌ی معنی‌داری وجود دارد.

فواید سفر به طبیعت

از آن‌جایی که پوکی استخوان مشکلی است که بر بسیاری از افراد بالای ۳۵ سال تأثیر می‌گذارد، به ویژه در زنان یائسه و سالخوردگان بسیار شایع است. بنابراین، شما با مرخصی گرفتن از محل کار و مسافرت به جایی که نور آفتاب فراوان دارد، فایده‌ی زیادی خواهید برد.

تبلیغات بسیاری در زمینه نورهای فرابنفش و uv خورشید و مضررات آن انجام می‌شود و بسیار شنیده‌اید که نور خورشید باعث مشکلات سلامتی و پوستی بسیاری شده است. با این حال نور خورشید برای سلامتی بدن شما لازم و ضروری است. در حقیقت مزایای اشعه های uv خورشید می‌تواند بسیار بیشتر از آسیب‌های آن باشد.

احساسات عاطفی،ناراحتی‌ها و استرس‌های روزمره

براساس تحقیقی در آمریکا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در کهنه سربازان به وسیله گذراندن وقت در محیط بیرون وطبیعت بکر تسکین می‌یابد. تجربه بودن در طبیعت به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربیات گذشته خود را فراموش کنند و به آرامی و به شکل طبیعی تری مجددا به زندگی شهری خود بازگردند. این یافته ها نشان می‌دهد هر شخصی با این اختلال می‌تواند از طبیعت گردی بهره ببرد.

بسیاری از مردم مسافرت را به عنوان راهی برای دور شدن از روال زندگی روزمره و فشارهای موجود می‌بینند و زمانی را که در سفر هستند، برای تمرکز روی خودشان صرف می‌کنند. و این درست است: سفر قطعا می‌تواند فشارهای ذهنی شما را بشکند و از بین ببرد!

فواید سفر به طبیعت

رفتن به یک سفر کوچک به دور از شهر و کشور خودتان کمک‌ می‌کند که ذهن‌تان را تازه نگه دارید و استرسی را که به سلامتی‌تان ذره ذره آسیب وارد می‌کند، از بین ببرید. گردش در طبیعت و طبیعت گردی علاوه بر کاهش ترشح هورمون استرس به کاهش فشار خون نیز کمک می‌کند.

رفتن به طبیعت می‌تواند توانایی تان در تمرکز را بهبود دهد

همه ی ما می‌دانیم که محیط های طبیعی از تأثیری احیا کننده برخوردار هستند؛ نکته ای که می‌توان از آن در بهبود تمرکز از دست رفته ی خود بهره برد. اما هنگامی که مسافرت می‌کنید (مخصوصا به کشورها یا مناطقی که تفاوت‌های قابل‌توجهی دارند)، در واقع به یک مجموعه‌ی جدید اطلاعاتی دسترسی خواهید داشت که مغزتان مجبور است آن‌ها را پردازش کند.

طی تحقیقی، پژوهشگران ابتدا تلاش کردند توانایی تمرکز را در شرکت کنندگان پژوهش کاهش دهند. سپس برخی از شرکت کنندگان به پیاده روی در طبیعت رفتند، بعضی دیگر در شهر پیاده روی کردند و عده ای هم تنها مشغول استراحت شدند. بعد از بازگشت شرکت کنندگان، کسانی که به طبیعت رفته بودند نمره ی بالاتری در تست غلط گیری و تصحیح کسب کردند.

این تأثیر حضور در طبیعت چنان قوی است که شاید حتی بتواند کمکی به کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی، بیش فعالی باشد، به طوری که طی پژوهشی مشاهده شد این کودکان بعد از ۲۰ دقیقه فعالیت در پارک، تمرکز بهتری داشتند.
تا الان احتمالا بسیار با برنامه‌ی روزمره‌ی زندگی‌تان کاملا آشنا هستید و به آن عادت دارید. انجام فعالیت‌های مختلف روزانه به

واقع استعدادهای ذهنی شما را چندان پرورش نمی‌دهد زیرا مغزتان مجبور نیست با طلاعات جدید سر و کله بزند.
برنامه‌ی روزانه شما متفاوت خواهد بود؛ همیشه باید تصمیمات جدیدی بگیرید و بتوانید مسیر خود را در خیابان‌های متفاوت و در کنار آدم‌هایی با زبان‌های متفاوت پیدا کنید.

فواید سفر به طبیعت

تمام این تجربیات به مغزتان کمک می‌کند که در برابر بیماری‌های دژنراتیو در سطح سلولی و در حین این‌که سن‌تان بالا می‌رود، مقاومت کنید.

مواجهه با محرک‌های جدید که در طی سفر بسیار زیاد هستند، ذهن شما را جوان نگه می‌دارند و حافظه و تمرکزتان را بهبود می‌بخشند.

5

گردش در طبیعت حتی می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند

پژوهش های ابتدایی بیان می کند حضور در طبیعت، به ویژه در جنگل، احتمالا تولید پروتئین‌های ضد سرطان در بدن را افزایش می‌دهد. افزایش میزان این پروتئین ها احتمالا تا ۷ روز بعد از سفر ادامه دارد.

در ژاپن «حمام جنگل» (پیاده روی در جنگل) را که یکی از شیوه های جنگل درمانی است، نوعی درمان پیشگیرانه می‌دانند و تحقیقات در این کشور نشان داده است در مناطقی که پوشش جنگلی بیشتری وجود دارد، نرخ مرگ و میر بر اثر انواع سرطان ها کمتر است. گذران وقت در طبیعت با کاهش کلی خطر مرگ زودهنگام مرتبط است. وجود فضاهای سبز اهمیت ویژه ای برای ساکنان شهرها دارد.

فواید سفر به طبیعت

طبق پژوهش‌ها، شیوع طیف گسترده ای از بیماری ها در میان کسانی که در نزدیکی فضاهای سبز زندگی می‌کنند کمتر است. تحقیقات دیگری از وجود رابطه ی مستقیم میان گذران وقت در جنگل ها و سلامت عمومی حاکی بوده است.
پژوهش های جدید نیز بیان می‌کنند حضور بیشتر در طبیعت، تا میزان ۱۲ درصد نرخ مرگ و میر را کاهش می‌دهد و مهم‌ترین تأثیرات آن در رابطه با کاهش خطر مرگ بر اثر سرطان و بیماری های ریوی و کلیوی است.

سبب تقویت روابط شخصی و خانوادگی می‌شود

در غالب مواقع، سفر کردن یک تجربه‌ی ارزشمند است، خواه به تنهایی سفر بروید و خواه دوستان یا خانواده همراه‌تان باشند.
با این حال، هنگامی که با دیگران سفر می‌کنید، یک مزیت بزرگ دیگر نیز وجود دارد و آن این‌که سفر یک تجربه‌ی پیوند دهنده می‌شود که می‌تواند روابط شما را تقویت کند.

برای زوج‌ها، سفر یک راه موثر جهت ایجاد تجربیات جدید است که ارزش و معنای رابطه را بیش‌تر می‌کند.
مطابق با یک نظرسنجی، بسیاری از زوج‌ها پس از سفر کردن با هم، حس می‌کنند که درک کلی‌شان از نزدیکی و همین‌طورعلاقمندی‌های مشترک با شریک زندگی‌شان افزایش یافته‌است.

این زوج ها گزارش دادند که از روابط خود رضایت بالایی دارند و احتمال داشتن رابطه‌ای بسیار بهتر در آن‌ها بالا است.
سایر مطالعات نشان می‌دهند که فعالیت‌های تفریحی با خانواده، مانند مسافرت، می‌تواند حس نزدیکی بین اعضای خانواده، از جمله کودکان و والدین آن‌ها را افزایش دهد.

یک آنالیز بزرگ از مطالب مربوط به اثرات مسافرت نیز نشان می‌دهد که استفاده از سفر به عنوان وسیله‌ای برای ارتباط با اعضای خانواده، احتمال طلاق را کاهش می‌دهد، احساس آرامش را بهبود می‌بخشد و کیفیت رابطه و پیوند بین اعضای خانواده را افزایش می‌دهد.

این اثر به ویژه در صورتی موثر و مفید است که یک زن و شوهر یا خانواده وقت و فرصت زیادی برای کنار هم بودن و شرکت در فعالیت‌های مشترک ندارند.سفر به طبیعت باعث می‌شود که فرصتی برای جدا شدن از دنیای تکنولوژیکی و ایجاد ارتباط بیشتر با خانواده مهیا شود. قدم زدن با اعضای خانواده در دامان طبیعت باعث تقویت روحیه، افزایش آرامش و آسایش فکری و روانی، افزایش اعتماد به نفس و سلامتی کودکان و بسیاری دیگر از مزایای فیزیکی و روحی و روانی خواهد بود.

فواید سفر به طبیعت

بهبود خواب

کسی که الگوی خواب نرمالی دارد شاید نداند اما دست و پنجه نرم کردن با مشکلات خواب و داشتن یک الگوی خواب درست و منظم کار بسیار دشواری است. خواب به طور کلی برای سلامتی و تندرستی کلی بسیار مهم است و کمبود آن می‌تواند باعث ایجاد انواع مشکلات شود، از مشکلات شناختی رفته تا تحریک‌ پذیری.

سفر بنا به دلایل مختلفی می‌تواند اوضاع خواب شما را بهبود بدهد. پیش از هر چیزی، هنگامی که در سفر هستید، به احتمال زمان زیادی را صرف ابزارهای الکترونیکی مانند گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ نخواهید کرد.
زمانی که این دستگاه‌ها را نزدیک به زمان خواب استفاده می‌کنید، نور آن‌ها مغز را متقاعد می‌کنند که هنوز تاریک نشده و وقت خواب نیست و به این ترتیب باعث سرکوب شدن ملاتونین می‌شوند.

صرف زمان برای فعالیت‌های دیگر و صرف وقت در فضای باز و جلوی نور خورشید در طول روز، در واقع می‌تواند به تنظیم ساعت زیستی بدن‌تان کمک کند. به این ترتیب، هیچ مشکلی در خوابیدن نخواهید داشت و روز بعد کاملا سرحال و پر از انرژی هستید.
علاوه بر این، هنگامی که استرس کم‌تری دارید (یکی از بزرگ‌ترین مزایای سفر)، معمولا راحت‌تر هم به خواب خواهید رفت.
علاوه بر این، پیاده‌روی کردن و سایر فعالیت‌ها در طول سفر به نوعی تمرینات ورزشی هستند و می‌توانند اوضاع خواب را تا حد زیادی بهبود بدهند.

همچنین قرار گرفتن در معرض نور طبیعی باعث تنظیم ریتم خواب انسان می‌شود. اما این همه‌ی ماجرا نیست! هرچند که ظاهرا ممکن است خوابیدن بر روی یک سطح جنگلی به راحتی خواب بر روی یک تخت گرم و نرم در خوانه نباشد، اما مطالعات نشان می‌ دهد که خوابیدن در طبیعت به مراتب آسایش ‌بخش‌ تر و عمیق ‌تر از خوابیدن در خانه است. مطالعات نشان داده افرادی که در مکان‌های جنگلی و طبیعی زندگی می‌کنند نسبت به افرادی که در مناطق شهری به سر می‌برند خواب عمیق ‌تر و دلچسب‌‌تری دارند.

1

سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌دهد

هنگامی که پای سلامت فیزیولوژیکی به میان می‌آید، نمی‌توان از تاثیر بسزای سلامتی غافل شد. یکی از بزرگ‌ترین فواید سفر این است که سبب می‌شود واکنش‌های ایمنی بدن نسبت به باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر قوی‌تر شود.

البته، منظور ما این نیست که می‌توانید در مورد بهداشت و خدمات بهداشتی در حین سفر بی‌دقتی به خرج دهید و خودتان را در معرض خطر مستقیم ابتلا به بیماری‌ها قرار بدهید (برای مثال، عدم استفاده از ماسک ضد گاز زمانی که نزدیک به مواد خطرناک هستید).

هرچند زمانی که به مکان‌های جدید و تازه سفر می‌کنید، به طور طبیعی به بدن‌تان فرصت تعامل با بسیاری از ذرات مختلف را می‌دهید و به این ترتیب بدن‌تان آنتی‌بادی‌های بیش‌تری (یا پروتئین‌هایی که با اجسام خارجی مبارزه و از شما در برابر بیماری‌هایی که ممکن است ایجاد شوند، محافظت می‌کنند) تولید می‌کند.

این آنتی‌بادی‌ها بدن شما را در طول زمان تقویت و در آینده از آن در برابر بیماری‌های مشابه محافظت می‌کنند.
دوقلوها را در نظر بگیرید، که بیش‌تر ساختمان ژنتیکی‌شان یکسان است، اما لزوما در یک محیط بیرونی یکسان زندگی نمی‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ایمنی به اثرات غیر وراثتی (مانند مواجهه با محیط زیست) بیش‌تر از ژنتیک مرتبط است.
هر چه‌قدر بیش‌تر به مکان‌های جدید با غذاهای جدید، آب و هوا و فلور و زیاگان محیطی متفاوت سفر کنید، بیش‌تر در معرض آنتی‌ژن‌های متفاوت قرار می‌گیرید، و بدن شما می‌تواند برای مبارزه با آن‌ها خود را مجهز به آنتی‌بادی‌های جدید مجهز کند.

سطح استرس را کاهش می‌دهد

در حالی که این مورد یکی از مزایای کاملا مشخص سفر است و چندان تعجب‌برانگیز نیست، بدون شک یکی از جذاب‌ترین آن‌ها است. بسیاری از مردم مسافرت را به عنوان راهی برای دور شدن از روال زندگی روزمره و فشارهای موجود می‌بینند و زمانی را که در سفر هستند، برای تمرکز روی خودشان صرف می‌کنند. و این درست است: سفر قطعا می‌تواند فشارهای ذهنی شما را بشکند و از بین ببرد!

رفتن به یک سفر کوچک به دور از شهر و کشور خودتان کمک‌ می‌کند که ذهن‌تان را تازه نگه دارید و استرسی را که به سلامتی‌تان ذره ذره آسیب وارد می‌کند، از بین ببرید. هنگامی که در میان تمام استرس‌های روزانه زمانی را به استراحت و آرامش نگذرانید، مقدار هورمون استرس یعنی کورتیزول افزایش می‌یابد؛ این پیامد روند پیری را افزایش می‌دهد و سطح قند خون را نیز بالا می‌برد.

این رخداد ممکن است بعدها موجب بروز اثرات منفی زیادی شود از قبیل التهاب، مشکلات دستگاه گوارش، مسائل قلبی عروقی و مشکلات باروری. نظرسنجی‌ها نشان داده‌است که رفتن به تعطیلات می‌تواند به مدیریت استرس و نگرانی کمک کند. در واقع پس از یک یا دو روز که در تعطیلات هستید، احساسات بد و منفی ناپدید می‌شوند. بنابراین، سفر به ذهن شما اجازه می‌دهد تا آرام شود و به جای نگرانی و فشار کاری روی تجربه‌ی چیزهای جدید تمرکز کند.

خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد

منظور از بیماری‌های قلبی به طور کلی مشکلات قلبی و عروقی است که از عروق خونی تنگ یا مسدود شده، که می‌توانند حمله‌ی قلبی، آنژین صدری، سکته‌ی مغزی، نقص عملکرد قلب، و سایر اختلالات مشابه را ایجاد کنند. عوامل زیاد دیگری هم می‌توانند سبب بروز بیماری قلبی شوند، بنابراین برای دوری از این مشکلات به یک تغذیه سالم و متعادل، ورزش، و پرهیز از سموم مضر و عادات مضر نیاز داریم.

استرس نیز می‌تواند یک عامل بزرگ ایجادکننده‌ی بیماری‌های قلبی باشد زیرا می‌تواند به بالا رفتن سطح فشار خون و قند خون منجر شود و به تدریج سیستم گردش خون را ضعیف کند. مطالعات نشان می‌دهند که احتمال رخ دادن مشکلات و بیماری‌های قلبی به طور خاص در مردانی که به مدت چندین سال تعطیلات نمی‌روند و از کارشان دور نمی‌شوند، بالاتر است.

یک مطالعه‌ی طولی روی بیماری‌های قلبی نیز نشان داد احتمال رخ دادن حمله‌ی قلبی و مرگ ناشی از مشکلات قلبی در زنانی که یک بار در هر شش سال یا کم‌تر به سفر می‌روند در مقایسه با کسانی که هر سال سفر می‌کنند، بالاتر است.
به طور کلی، در زمان سفر بیش‌تر در حال حرکت هستید و درگیر کارهای فیزیکی مختلف می‌شوید و دقیقا همین نوعی تمرین سبک ورزشی برای بدن‌تان محسوب می‌شود و می‌تواند قلب‌تان را سالم‌تر نگه دارد.

شما را خوشحال می‌کند

بخش عمده‌ای از آن‌چه که ما انجام می‌دهیم در نهایت جستجوی شادی را شامل می‌شود، اما اغلب ما فراموش می‌کنیم که همیشه در حال کار کردن و دچار روزمرگی شدن ارتباط چندانی با آن خوشبختی که به دنبال‌اش هستیم ندارد. بنابراین، سفر یک راه عالی برای غرق شدن در چیزی جدید و هیجان‌انگیز است و لذت‌های زیادی به شما می‌دهد.

اگر به مکان‌هایی بروید که همیشه دوست داشتید از آن‌ها بازدید کنید، زمانی را برای کشف چیزهایی که این اماکن به شما ارائه می‌دهند اختصاص بدهید و مجموعه‌ای از خاطرات را برای آینده‌تان ذخیره کنید. با این کار هورمون‌های شادی (دوپامین و سروتونین) همواره در بدن‌تان جاری خواهند بود! و در واقع تحقیقات زیادی شادی و خوشبختی را مرتبط با سفر کردن می‌دانند.

یک مطالعه نشان داد که پیش‌بینی تعطیلات برنامه‌ریزی شده می‌تواند شادی و تعادل عاطفی را افزایش دهد. مطالعه‌ی دیگر ثابت کرده‌است که صرف هزینه برای چیزهای تجربی (مانند سفر) لذت بیش‌تری در آدم‌ها ایجاد می‌کند در مقایسه با خریدهایی مانند لباس و وسایل الکترونیک می‌شود. ارزش تجربیاتی مانند این می‌تواند بسیار زیاد باشد و در بلند مدت باعث رضایت بیش‌تر می‌شود.

راهی آسان برای شروع ورزش و تناسب اندام

هیچ راهی بهتر از سفر به طبیعت، برای شروع یک رژیم ورزشی پیدا نمی‌کنید. مشاغل روزمره سبب می‌شود که بسیاری از مردم بیش‌تر ساعات خود را صرف نشستن در دفتر کار کنند. حتی اگر این‌طور نباشد، برخی از شغل‌ها واقعا فعالیت بدنی را تا حدی که بتواند کالری‌های اضافی را بسوزاند، شامل نمی‌شوند.

به جای اینکه روزی ۳ ساعت در باشگاه به ورزش بپردازید، برای یک هفته یک کوله پشتی با وزنی بین ۴ تا ۶ کیلوگرم را روزانه با خود حمل کنید. علاوه بر این، به دلیل محدودیت‌های زمانی، به طور منظم به باشگاه رفتن یا ورزش کردن امکان‌پذیر نیست.سفر کردن می‌تواند تا حد زیادی وزن شما را کاهش دهد، هرچند که اثرات آن ممکن است کوتاه مدت باشد.

شما هنگام سفر ۱۲ ساعت در روز کالری می‌سوزانید، بدست آوردن کمبود کالری در مقابل وزن کاسته شده ساده تر و در نتیجه رژیم گرفتن آسان‌تر خواهد بود.میزان تاثیری که مسافرت روی وزن بدن دارد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همچنین بر اساس نوع فعالیت‌هایی که در سفر انجام می‌شود می‌تواند متغیر باشد.

اما مسافرت معمولا شامل ترکیبی از فعالیت‌های مختلف، از جمله گشت و گذار و ورزش‌های ماجراجویانه می‌شود، و بعید است که شما زمان‌تان را فقط در اتاق هتل صرف کنید.

بدیهی است که سفر با میزان زیادی پیاده‌روی یا فعالیت‌ (مانند صخره‌نوردی یا کوهنوردی)، در این زمینه مفید خواهد بود.
یک مطالعه در مورد افرادی که چاق بودند، نشان داد که سفر به یک مکان دارای ارتفاع بالا حتی بدون ورزش باعث کاهش وزن در یک هفته می‌شود. این نتایج به احتمال زیاد به دلیل تغییر ارتفاع بوده‌است و آب و هوا در سطوح متابولیکی و سیری را افزایش داده و سبب کاهش میزان گرسنگی شده‌است.

مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که سرما می‌تواند به سوختن کالری و چربی قهوه‌ای کمک کند، که به نوبه‌ی خود سبب سوختن چربی سفید می‌شود. از سوی دیگر، اگر شما در حال حاضر در آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، بازدید از مکانی گرم تشویق‌تان می‌کند که فعالیت بدنی بیش‌تری داشته باشید.

کمک‌تان می‌کند که بر دوره‌های قاعدگی سخت غلبه کنید

دوره‌های دردناك یا ناراحت‌کننده، بدترین کابوس هر زنی است، و بسیاری از زنان از آن رنج می‌برند.
اگر از آن دسته زنانی هستید که از دوره‌های نامنظم رنج می‌برید، خونریزی سنگین دارید، نوسانات خلقی پیش از قاعدگی یا گرفتگی‌های شکم را تجربه می‌کنید ممکن است تصور کنید که سفر در طول دوره‌ها ایده‌ی خوبی نیست، زیرا ممکن است لذت و خوشی سفر را از بین ببرد.

با این حال، احتمالا متوجه خواهید شد که سفر علائم را بهبود می‌دهد و تا حدی زیادی سبب تسکین درد می‌شود.
بنابراین، سفر اغلب شامل سه چیز است: ویتامین D، ورزش، و سطوح پایین استرس.
بیرون و در معرض نور خورشید بودن و جذب مقدار زیادی ویتامین D به تسکین علائم PMS و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) که نوسانات هورمونی و دوره‌های نامنظم را شامل می‌شوند، کمک شایانی می‌کند.

تمرین دارای شدت متوسط در طول سفر، مانند پیاده‌روی و شنا، گردش خون را بهبود می‌بخشد و گرفتگی و درد عضلات را کاهش می‌دهد.

آزاد شدن اندورفین در طول سفر نیز به کاهش خستگی و کج‌خلقی کمک می‌کنند. علاوه بر این، کاهش استرس باعث جلوگیری از بی‌نظمی‌های بیش‌تر خواهد شد.

همدلی و احساس یگانگی را در شما عمیق‌تر می‌کند

این مورد واقعا یکی از جنبه‌ّهای شگفت‌انگیز سفر است: در طول راه، شما با آدم‌های زیادی روبرو خواهید شد.
در نهایت، ممکن است دوستان و آشنایان جدیدی را پیدا کنید، یا دست کم بعد از بازگشت از سفر پر از خاطرات تازه از آدم‌هایی تازه خواهید بود.

به همین دلیل است که مسافرت، مخصوصا به مکان‌هایی که به لحاظ جغرافیایی یا فرهنگی دور از شما است، می‌تواند تاثیر زیادی بر توانایی شما برای همدلی داشته باشد.

تعامل با غریبه‌ها، به اشتراک‌گذاری تجربیات و شناخت نکات مشترک می‌تواند نوعی حس پیوند و درک بین آدم‌ها ایجاد کند، چیزی که احتمال رخ دادن آن در زندگی روزمره کم است.
این توانایی برای همدردی و ارتباط با دیگران در تمام طول زندگی‌تان، چه در محل کار و چه در زندگی شخصی، برای‌تان مفید خواهد بود.

احتمال بروز افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد

افسردگی ریشه در دلایل مختلفی دارد، اما دلیل آن هرچه که باشد می‌توانیم بگوییم که یکی از سو‌تعبیرشده‌ترین و سخت‌ترین تجربه‌هایی است که ممکن است از آن رنج ببرید.

در حالی که نمی‌توان به طور قطع اعلام کرد که آیا رویدادی در آینده ممکن است یک دوره افسردگی را در شما ایجاد کند یا نه، واقعیت به طور کلی این است که یک زندگی متعادل نقشی بسیار پررنگ در کنترل افسردگی خواهد داشت.
مسافرت فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا از شلوغی‌ها و گرفتاری‌های زندگی روزمره کمی فاصله بگیرید و روی خودتان و احساسات‌تان تمرکز کنید.

بر اساس یک مطالعه، احتمال بروز افسردگی و سایر مسائل مربوط به سلامت روان در زنانی که گاهی زمان خود را برای سفر و تعطیلات سپری می‌کنند، کم‌تر است، و در واقع کیفیت زندگی این زنان بالاتر است.
به طور کلی، سفر کردن به مکان‌هایی که تمایل زیادی به دیدن آن‌ها دارید، می‌تواند منبعی برای انگیزه گرفتن باشد!
ثابت شده که مکان‌های خاص مانند جنگل‌های آرام یا محیط‌های کوهستانی در کاهش بیماری‌های مرتبط با استرس موثر هستند.

به طور مشابه، هوای گرم و نور خورشید تاثیر مثبتی بر افسردگی (به ویژه افسردگی فصلی) دارند، چرا که نور می‌تواند ملاتونین و هورمون‌ها را تنظیم کند، از جمله دوپامین و سروتونین.

کیفیت تنفس را بهبود ­می‌دهد

زندگی در یک شهر را در نظر بگیرید: رفت و آمد و حرکت در خیابان‌های شلوغ. شاید از این موضوع آگاه نباشید، اما سیستم تنفسی شما ممکن است به دلیل آلودگی دچار مشکلاتی باشد. از اگزوز ماشین تا دود و آلودگی‌ّهای صنعتی و گرد و خاک، آلاینده‌های زیادی در هوا وجود دارند که به تدریج ریه‌های شما را دچار آسیب می‌کنند و سبب می‌شوند که بیش‌تر و بیش‌تر مستعد ابتلا به بیماری‌ها و اختلالاتی مانند آسم، برونشیت و سرطان ریه باشید.

با سفر کردن به مکان‌هایی که از آلودگی‌های صنعتی یا شهری دور هستند، ریه‌ها حسابی سم‌زدایی می‌شوند و شما به یک حالت سالم‌تر باز خواهید گشت. به طور خاص‌تر، سفر به یک منطقه در نزدیکی اقیانوس یا دریا واقعا می‌تواند روی وضعیت ریه‌های‌تان شگفتی خلق کند. این نتیجه‌گیری جدید نیست!
به مدت بیش از ۲۰۰ سال، به کناره‌های دریا و اقیانوس سفر کرده‌اند و برای بهبود اختلالات و بیماری‌های مختلف حمام نمکی گرفته‌اند. و مطالعات علمی نیز نشان داده‌است که استنشاق هوای دریا می‌تواند به غلبه بر فیبروز سیستیک (تشکیل یک مایع غلیظ که ریه‌ها را مسدود می‌کند) و بیماری ریه کمک کند.

ثابت شده‌است که تنفس در هوای اقیانوس، مخاط را رقیق می‌کند، سرفه را کاهش می‌دهد، فشار سینوس را کم می‌کند و عملکرد ریه را بهبود می‌دهد.

مشکلات گوارشی را کاهش می‌دهد

بسیاری از مردم اثرات زیان‌آور بی شماری را که استرس روی بدن‌شان دارد، متوجه نمی‌شوند، به ویژه هنگامی که پای تاثیر آن روی مشکلات گوارشی به میان می‌آید.

با این حال، از آن‌جایی که فرایند هضم توسط سیستم عصبی روده‌ای کنترل می‌شود، استرس می‌تواند طوفانی خاموش روی سیستم گوارش شما ایجاد کند.

در واقع استرس می‌تواند جریان خون را به سیستم شما مسدود کند، ترشحات مورد نیاز برای هضم را کاهش بدهد و روی انقباض عضلات گوارشی تاثیر بگذارد.

علائم این مشکل عبارتند از اسپاسم مری، حالت تهوع، اسهال، یا یبوست.

سایر مشکلاتی که مستقیما از اثر استرس بر هضم ناشی می‌شوند عبارتند از ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن (به این دلیل که جذب مواد مغذی و واکنش ایمنی بدن به شدت مرتبط هستند) و افزایش باکتری‌های بد در مقایسه با باکتری‌های خوب.
محدود کردن عوامل استرس‌زا و ایجاد ذهنی آرام در طول سفر می‌تواند به کاهش این مشکلات کمک کند.
اختصاص زمان برای از بین بردن استرس نیز می‌تواند به جلوگیری از التهاب مزمن روده کمک کند.

برای سلامت پوست خوب است

احساس می‌کنید که پوست سالمی ندارید؟ آیا پوست‌تان مستعد لکه‌های ناشی از نور آفتاب یا آکنه قرار دارد یا کدر و بی‌جان به نظر می‌رسد؟

دلایل متعددی وجود دارد که می‌توانند سبب شوند که پوست‌تان به این وضع و حالت دربیاید، و از جمله این دلایل می‌توانیم استرس و آلودگی را نام ببریم.

استرس می‌تواند منجر به تولید بیش از حد کورتیزول شود و به این ترتیب میزان چربی تولید شده روی پوست افزایش می‌یابد. در نتیجه پوستی چرب و پر از جوش خواهید داشت.
استرس در عین حال می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و روزاسه منجر شود.

رفتن به یک سفر خوب و حسابی می‌تواند به غلبه بر استرس کمک کند و متعاقبا مشکلات پوستی را از بین ببرد و حتی از به وجود آمدن آن‌ها جلوگیری کند.

با رفتن به جایی که شما را آرام می‌کند، مانند یک منطقه‌ی ساحلی یا کوه‌ و دشت، سبب می‌شوید که پوست‌تان آن کیفیت اولیه‌ی خود را بازبیابد.

اگر به ساحل سفر ‌کنید، به لطف خواص رویه‌ساب ماسه و نمک دریا، همراه با توانایی آب شور و ید برای سم‌زدایی پوست و از بین بردن قارچ‌ها و باکتری‌هایی که سبب ایجاد جوش و لک روی پوست می‌شوند، کیفیت پوست‌تان بهبود خواهد یافت.
همچنین، شنا در آب‌های غنی از منیزیم اقیانوس می‌تواند پوست شما را بسیار بهتر از آب شیرین هیدراته و آبرسانی کند و در عین حال می‌تواند موجب کاهش زبری و التهاب پوست شود.

اگر هم که به ساحل نمی‌روید، سفر به جایی که سطح آلودگی هوا در آن پایین است می‌تواند به پوست‌تان در بازسازی خود کمک کند.

ذراتی که در اثر ترافیک و اگزوز ماشین‌ها در هوا وجود دارند (مانند دی اکسید نیتروژن و دود) می‌توانند سبب پیر و پر از لکه شدن پوست شوند و می‌توانند منافذ را مسدود کنند و میزان رشد باکتری را افزایش دهند.
به مکان‌هایی که آب و هوای خوبی دارد سفر کنید و ببینید که چگونه پوست‌تان را تغییر می‌دهد!

بهبود اعتماد به نفس

در غالب مواقع، سفرها صرفا با هدف کشف مکان‌ها و فرهنگ‌های جدید انجام نمی‌شوند. در واقع سفر کشف خودتان را هم شامل می‌شود.

در قلمرویی ناآشنا، به بهترین نحو ممکن می‌توانید توسعه‌ی اندیشه‌ی شخصی‌تان را ارزیابی کنید، و سفر معمولا با افزایش درک و شناخت‌تان از خود و کیستی‌تان به پایان می‌رسد.

اگر فرصت داشته باشید و به جایی بروید که هیچ فشاری را احساس نکنید یا محدودیت‌های اجتماعی بیرونی را بر دوش نداشته باشید، می‌توانید گامی فوق‌العاده به سوی توسعه‌ی عزت نفس‌تان بردارید.

علاوه بر این، مسافرت به تنهایی یا با همسن و سالان‌تان به عنوان یک بزرگسال می‌تواند به این معنا باشد که شما مسئولیت تصمیم‌گیری و باز کردن راه‌تان را به یک مکان خارجی دارید، چیزی که به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و اگر کمی اضطراب در شما وجود دارد، آن را کاهش بدهید.

سازگاری را بهبود می‌دهد

در زندگی روزمره ما به ندرت برای فکر کردن یا عمل کرده به شیوه‌ای متفاوت از آن‌چه برای‌مان معمول است، دچار چالش می‌شویم.

ما مثل همیشه و هر روز کارمان را انجام می‌دهیم و به ندرت با چیزی روبرو می‌شویم که باعث شود ورای منطقه‌ی امن‌مان حرکت کنیم.

اما مسافرت به نواحی و مکان‌های جدید و ناشناخته دقیقا نقطه‌ی مخالف این است: سفر شما را به چالش می‌کشد! چالش سازگار شدن با یک فرهنگ کاملا متفاوت و غالبا در کنار آدم‌هایی که شناخت چندانی از آن‌ها ندارید.

این حقیقت به خصوص در صورتی درست است که شما از جایی بازدید می‌کنید که زبان مادری‌تان در آن‌ رایج نیست و مردم‌اش فرهنگ و سبک زندگی بسیار متفاوتی دارند.

با غرق کردن خودتان به طور کامل در آن سبک زندگی محلی که کاملا متفاوت است، در واقع کاری می‌کنید که انعطاف‌پذیری مغزتان کم و کم‌تر شود و بتوانید با اتفاقات و شرایط مختلف سازگاری لازم را پیدا کنید!
این مهارت می‌تواند در زندگی حرفه‌ای و شخصی شما بسیار مفید باشد، زیرا به این ترتیب برای کنار آمدن با تغییرات به شیوه‌ای موثر و مثبت تجهیز خواهید شد.

سطح ید را افزایش می‌دهد

اگر عاشق این هستید که از مناطق ساحلی بازدید کنید و در آب دریا شنا کنید، پس باید بدانید که مزیت دیگری هم در این رابطه وجود دارد! ید را می‌توان از طریق منابع منظم غذایی دریافت کرد، اما شنا در آب دریا یا خوردن گیاهان دریایی و غذاهای حیوانی می‌تواند مقدار بیش‌تری ید وارد بدن‌تان کند.

ید بر عملکرد غده‌ی تیروئید تاثیر مستقیم دارد و تیروئید در تنظیم هورمون‌ها و متابولیسم درگیر است.
ید همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را بهبود بدهد و به آپوپتوز (یا مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده یا خزان یاخته‌ای) کمک کند، که سلول‌های بدخیم را نابود می‌کند قبل از این‌که آن‌ها در بدن تکثیر شده و تبدیل به یک مشکل شوند.

آن‌ها همچنین می‌توانند آپوپتوز سلول‌های سرطانی را ایجاد کنند، و دقیقا به همین دلیل است که ید کافی می‌تواند از بروز برخی سرطان‌ها جلوگیری کند.
علاوه بر این، ید تا حدی هم می‌تواند به درمان بیماری تیروئید و گواتر کمک کند.

به تقویت عضلات کمک می‌کند

بسیاری از ما زمان زیادی را صرف نشستن یا کار کردن می‌کنیم، در حالی که حقیقت این است که بدن انسان برای بی‌حرکت نشستن به مدت طولانی طراحی نشده‌ است.
نداشتن حرکت کافی باعث می‌شود که عضلات در امتداد مفصل ران سفت شوند و به این ترتیب ستون فقرات آسیب می‌بیند و دچار درد می‌شود.

عضلات شکم نیز کم کم تحلیل می‌روند، زیرا در هنگام نشستن از آن‌ها استفاده نمی‌کنید.
در حالی که وقتی در سفر هستید، معمولا فعالیت فیزیکی بیش‌تری دارید و به اندازه‌ی کافی ورزش می‌کنید. به این ترتیب عضلات‌تان به خوبی توسعه می‌یابند، و مسلما به دلیل عدم فعالیت دچار سفتی نمی‌شوند.

رفتن به اقیانوس می‌تواند به خصوص برای عضلات مفید باشد، زیرا نمک‌های دریا می‌توانند به کاهش درد عضلات و کم شدن التهاب در مفاصل کمک کنند.

مسافرت دارای خواص شفابخش است

در صورتی که در جستجوی راهی برای سم‌زدایی بدن‌تان هستید، سم‌زدایی هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ روحی روانی بهترین راه‌حل است.

خواه یک دوره‌ی منفی در زندگی‌تان داشته‌اید، و احساس می‌کنید که زندگی یکنواخت و بدون لذت و خوشی است و خواه غم و اندوه در دل‌تان داردید، به هر حال سفر می‌تواند به شما کمک کند از شر گذشته خلاص شوید و روح و روان‌تان را تازگی ببخشید!

با دیدار از سرزمین‌هایی که رویا‌ی‌شان را داشته‌اید، امتحان کردن غذاهای جدید و ملاقات با آدم‌های جدید، می‌توانید خود را از گذشته دور کنید و تمرکز خود را همواره روی مسیر پیش رو و آینده نگه دارید.
ما می‌دانیم که سفر کردن تا چه حد خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد و شادتان می‌کند؛ در واقع سفر می‌تواند چشم‌انداز جدیدی را در زندگی‌تان خلق کند!

سفر کردن به محیطی آرام می‌تواند سبب شود که بدن‌تان آرام آرام تمام مواد زائد و سموم را دفع کند و به این ترتیب شما می‌مانید و یک حس سلامتی و طراوتی بی‌نظیر!

دانش و چشم‌اندازها را گسترش می‌دهد

مطالعات نشان داده‌اند که سفر به کشورهای دیگر می‌تواند تاثیرات عمده‌ای بر شخصیت آدم‌ها داشته باشد و کسانی که مدت کوتاهی را در کشورهای دیگر اقامت می‌کنند می‌تواند ارزش‌ها و مفاهیم جدیدی را از سفرهای‌شان توسعه دهند.
یک دلیل احتمالی ممکن است این باشد که وقتی مسافرت می‌کنید، دیگر نمی‌توانید در خردجهان جامعه‌ی خودتان زندگی کنید.
مسافرت شما را با آدم‌ها و جوامع متفاوتی همراه می‌کند و واقعا چشم‌تان را به واقعیت‌ها و انتظارات آدم‌های دیگر در سراسر جهان باز می‌کند.

علاوه بر این، در حین این‌که مسافرت می‌کنید، در مورد تاریخ جوامع و کشورهای مختلف و سنت‌های آن‌ها و مردم‌شان اطلاعات زیادی کسب می‌کنید، و همین به گسترش درک شما از جهان کمک می‌کند.
ممکن است متوجه شوید که آن‌چه تا به حال فرض می‌کردید و در ذهن داشتید بیش از حد ساده یا حتی نادرست است.
البته شما می‌توانید با استفاده از سایر منابع نیز اطلاعات زیادی کسب کنید، منابعی از قبیل کتاب یا اینترنت.

اما هیچ چیز واقعا نمی‌تواند به اندازه‌ی مشاهدات خودتان و نتیجه‌گیری‌ها و برداشت‌هایی که خودتان داشته‌اید تاثیرگذار باشد.
کارشناسان همچنین ادعا می‌کنند که سفر کردن سبب می‌شود نسبت به آدم‌های دیگر حالت پذیراتری داشته باشید و نوعی اعتماد کلی و ایمان به بشریت را در شما ایجاد می‌کند.

سبب می‌شود که همواره احساس جوانی کنید

ساختار جمعیت در بیش‌تر کشورهای توسعه یافته طوری شده‌است که تعداد افراد سالخورده و پیر بیش‌تر از افراد جوان است.
در حین این‌که این دوران پیر شدن اکثریت افراد جامعه را درک می‌کنیم، مهم است بدانیم که نوع اوقات فراغت نیز در حال تغییر است، به این ترتیب که در حال حاضر مردم ترجیح می‌دهند وقت آزاد خود را به فعالیت‌هایی نظیر سفر کردن اختصاص بدهند.
تحقیقات نشان می‌دهند که این گرایش مثبت است زیرا مسافرت می‌تواند باعث ایجاد حس جوانی و سلامتی شود.
سفر کردن به نوعی می‌تواند دارو و درمان در نظر گرفته شود، زیرا باعث افزایش سلامت مغز می‌شود و مقاومت بدن را در زمان بالا رفتن سن و سالخوردگی افزایش می‌دهد.
ثابت شده‌است کسانی که سفر می‌کنند کم‌تر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال عقل قرار دارند.
سفر کردن یک راه عالی برای فعال بودن و تجربه کردن چیزهای متفاوت است حتی زمانی که به سن خاصی می‌رسید.

توانایی شما برای کار را بهبود می‌بخشد

مسافرت لذت زیادی را برای شما فراهم می‌کند، اما زمانی که وقت بازگشت به خانه و انجام کارها و ظایف می‌رسد، چه؟
خوب، شواهد نشان می‌دهند که سفر به طور منظم در واقع بهره‌وری و عملکرد شما را در انجام کارها بهبود می‌دهد.
همه‌ی ما از قبل می‌دانیم که سفر کردن چگونه مغز و توانایی آن را برای انجام وظایف شناختی تقویت می‌کند، بنابراین یکی از دلایل احتمالی بهبود عملکرد پس از بازگشت از سفر همین است.
دلیل دیگر این است که قرار گرفتن در الگوی دنیایی کار زیاد و تفریح کم می‌تواند سبب شود که احساس خستگی و بی‌انگیزگی داشته باشید، که البته با هر بار سفر کردن می‌توانید این حالت را از بین ببرید!
یک مطالعه نشان داد که بهبودی از سطح بالایی از کارهای قبل از تعطیلات موفقیت‌آمیز بود زمانی که سفر به گونه‌ای ترتیب داده شده بود که سفرکنندگان از وقت آزاد خود برای آفتاب گرفتن، تمرینات ورزشی و فرصتی برای ایجاد دوستان جدید لذت بردند.
مطالعات دیگر نشان می‌دهند که تعطیلات می‌توانند فشار و فرسودگی شغلی را به خوبی تسکین بدهند، فشاری که باعث فرار از کار و کم انرژی بودن در محل کار می‌شود.
هر از گاهی مرخصی بگیرید و سفر بروید تا باتری‌های‌تان را دوباره شارژ کنید و در عین حال از کارتان لذت ببرید و عملکرد خوبی هم داشته باشید.

4

مایحتاج سفر را در مدآوری بیابید

نکات احتیاطی

چنان‌چه در بالا دیدید، مسافرت دارای فواید زیادی است، اما می‌تواند مضراتی هم داشته باشد. اولا مهم است بدانیم که سفر ایده‌آل سفری است که به از بین رفتن استرس کمک کند نه این‌که خود باعث ایجاد آن شود.
اگر مسافرت به آن‌ مکانی که دوست دارید و با شرایط مورد نظرتان مشکلی برای‌تان ایجاد کند، راه‌های دیگری برای آرامش یافتن و از بین رفتن نگرانی‌ها وجود دارد.
نکته‌ی دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که قبل از سفر، باید تحقیقات لازم را انجام بدهید تا مطمئن شوید که ویروس خاصی در آن مکان گسترش نیافته‌است.
اطمینان حاصل کنید که به درستی واکسینه شده‌اید، به این ترتیب سفر کردن به جای این‌که مشکلات سلامتی را رفع کند، سبب بیماری یا بروزی مشکلی برای‌تان نخواهد شد.
همچنین به یاد داشته باشید که در مورد چیزهایی که در هنگام سفر به همراه خواهید داشت دقت کافی به خرج بدهید: مطمئن باشید که وسایل ضروری، مانند کرم‌های ضد آفتاب را همراه دارید. (و آن را به طور منظم استعمال کنید. در حالی که خورشید مزایای زیادی برای سلامتی دارد، اما قرار گرفتن بدون حفاظت از پوست در معرض آن می‌تواند خطرناک باشد!)
همچنین محصولات دفع‌کننده‌ی حشرات، داروهای ضروری و آب آشامیدنی تمیز را همراه داشته باشید و یادتان باشد که چیزهای باارزش و قمیتی را تا جایی که امکان دارد در خانه بگذارید و با خودتان نبرید.
اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی که مصرف می‌کنید کاملا بهداشتی هستند و همیشه قوانین بهداشتی را به خوبی رعایت کنید، صرف نظر از این‌که به کجا سفر می‌کنید.
اگر در حال حاضر از یک بیماری رنج می برید که باعث می‌شود سفر کردن و حرکت برای‌تان دشوار باشد، بهتر است وسایل تفریح و آرامش خود را در منزل ترتیب بدهید به جای این‌که اوضاع سلامتی‌تان را بیش از پیش در معرض خطر قرار بدهید!
این موضوع در مورد زنان بارداری که دوران سختی را سپری می‌کنند، نیز صدق می‌کند.
و در نهایت، اطمینان حاصل کنید که در هنگام مسافرت، خودتان را در معرض خطر قرار نمی‌دهید، همیشه نسبت به خودتان، ‌اموال‌تان و اطراف‌تان دقیق و هوشیار باشید.
مسافرت تنها یک جنبه ندارد و ممکن است انواع و اقسام اتفاقات ناخوشایند را در سفر تجربه کنید، بسته به این‌که کجا قرار است بروید، با چه کسی سفر می‌کنید و تصمیم دارید چه فعالیت‌هایی را در طول سفر انجام بدهید. با این وجود، با حفظ یک رویکرد خوش‌بینانه و خوشایند، از آن‌چه که انجام می‌دهید لذت خواهید برد.
و اکنون که می‌دانید مسافرت روی سلامت شما تاثیرات مثبت عدیده دارد، امیدواریم که به فکر برنامه‌ریزی سفر بعدی‌تان باشید! اگر این مقاله نتوانست شما را متقاعد کند که سفر به شیوه‌های مختلف کمک‌تان می‌کند، پس دست به کار شوید و خودتان آن را امتحان کنید. یک تعطیلات خوب ترتیب بدهید و خواهید دید که تا چه حد روی سلامتی و نگرش شما تاثیر خواهد گذاشت!

وسایل ضروری برای سفر

فروشگاه اینترنتی مدآوری
قطعاً سفر با هر نوع وسیله نقلیه و قرار گرفتن در شرایط مختلف می‌تواند روی چک لیست وسایل ضروری سفر تأثیر بگذارد. وسایل مورد نیاز سفر به شمال با ماشین شخصی با وسایل مورد نیاز سفر به کویر و هر دو این موارد با وسایل مورد نیاز سفر خانوادگی به خارج از کشور یا سفر ایرانگردی تفاوت‌های زیادی دارد.
این که دوستانه سفر می‌کنید یا به تنهایی، یک سفر کاری در پیش دارید یا خانوادگی، به صورت جاده‌ای به این سفر می‌روید یا هوایی، سفر شما زیارتی است یا سیاحتی همه این‌ها می‌تواند روی لوازمی که قرار است با خودتان به همراه داشته باشید تأثیر بگذارد.
از طرف دیگر برخی از لوازم هستند که بهتر است در هر شرایطی از سفر همراهتان داشته باشید. در ادامه می‌توانید با لیست وسایل لازم در سفر به تفکیک آشنا شوید.

مدارک مورد نیاز برای سفر

به همراه داشتن مدارک مورد نیاز برای سفر اولین کاری است که باید قبل از بستن چمدان‌ سفر انجام دهید. هر چند که نوع سفر شما می‌تواند روی مدارک مورد نیازتان مؤثر باشد. اما به طور کلی داشتن برخی از این مدارک می‌تواند برای سفر شما ضروری باشد.
• شناسنامه
• کارت ملی
• بلیط سفر
• گواهینامه، کارت ماشین و کارت بیمه
• پاسپورت
• دفترچه بیمه
• کارت و اطلاعات حساب بانکی
• کپی مدارک
• کارت واکسن یا گواهی اینترنتی واکسن

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لباس‌های شخصی برای سفر

نوع لباسی که برای سفر برمی‌دارید، باید با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی مقصد انتخاب شود. سعی کنید قبل از شروع سفر ابتدا شرایط آب و هوایی را برای چند روزی که در سفر هستید چک کنید و بعد متناسب با آن لباس خود را انتخاب کنید.
• لباس زیر
• جوراب، جوراب شلواری
• لباس خواب
• تی‌شرت
• لباس زنانه
• لباس راحتی
• شلوار
• دامن
• سوییشرت و هودی
• پالتو ژاکت و بارانی
• کت و شلوار
• کلاه
• دستکش
• شال و روسری
• چتر
• مانتو
• کفش روزمره
• کفش مخصوص پیاده‌روی
• چکمه مخصوص برف
• دمپایی
• کمربند
• زیورآلات
• کیف

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لوازم بهداشتی و آرایشی ضروری برای سفر

به همراه داشتن لوازم بهداشتی به خصوص برای سفرهای چند روزه اهمیت زیادی دارد. در ادامه می‌توانید با لیست لوازم بهداشتی ضروری برای سفر آشنا شوید.

• مسواک
• خمیر دندان
• نخ دندان
• صابون
• اسپری دئودورانت
• شامپو
• شانه
• ژل یا نرم کننده مو
• دستمال تمیز کننده صورت
• ضد آفتاب
• کرم مرطوب کننده
• لنز چشمی
• ناخن گیر
• پاک کننده آرایش
• پد بهداشتی بانوان
• ضدعفونی کننده دست
• بانداژ
• پماد سوختگی
• پماد ضد گزش
• مسکن و ویتامین و داروهای شخصی
• چسب زخم
• لوازم آرایش
• عطر
• لیف
• لوازم اصلاح

حتما بخوانید انواع گردشگری سلامت و اهمیت آن در صنعت پزشکی و گردشگری

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لوازم داخل کیف دستی در سفر

قرار دادن برخی لوازم ضروری در کیف دستی موجب می‌شود تا در طول سفر احساس راحتی بیشتری را تجربه کنید و دسترسی بهتری به وسایل ضروری برای سفر داشته باشید.

• پخش کننده موسیقی
• هدفون و هدست
• پتو مسافرتی
• ماسک چشم
• عینک آفتابی
• دستمال کاغذی
• بالم لب
• غذا و تنقلات
• آدامس
• بطری آب
• دوربین
• گوشی
• پول نقد
• کاغذ و خودکار
• کارت بانکی
• نقشه و مسیریاب
• بلیط مسافرت
• عینک طبی
• کلید خانه یا اقامتگاه
• شارژر
• پاور بانک
• قبله نما

فروشگاه اینترنتی مدآوری

چک لیست وسایل ضروری سفر طبیعت گردی

• چادر مسافرتی
• زیر انداز
• کیسه خواب
• بالش بادی
• ملحفه
• چراغ‌ قوه
• چاقو چند کاره
• قاشق و چنگال
• دستمال کاغذی
• اجاق گاز سفری
• لیوان و ظروف شخصی
• غذاهای کنسروی
• فلاکس و چای
• ژل آتش زنه
• بطری آب
• قطب نما
• دوربین چشمی
• طناب

فروشگاه اینترنتی مدآوری

ضروری‌ترین وسایل سفر با کودک و نوزاد

• لباس مناسب فصل
• پتو
• شیشه شیر
• شیر خشک
• پستانک
• قاشق و ظرف غذای کودک
• پیش بند
• کالسکه یا کریر
• لوازم حمام کودک
• مرطوب کننده
• سرلاک
• بیسکویت مادر
• داروهای مود نیاز
• پماد سوختگی کودک
• دستمال مرطوب
• پوشک بچه
• ناخن گیر
• شانه
• اسباب بازی و کتاب مورد علاقه کودک

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لیست وسایل مورد نیاز سفر با ماشین شخصی

• جعبه کمک‌های اولیه
• سبد مسافرتی
• مواد غذایی مناسب سفر
• میوه
• نصب اپلیکیشن‌های مسیریابی
• فلش موسیقی
• زنجیر چرخ
• قفل فرمان
• بطری آب برای رادیاتور
• سیم بکسل

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لیست وسایل لازم در سفر با دوچرخه

• کلاه ایمنی
• زانوبند
• مچ بند
• دستکش دوچرخه سواری
• شلوار یا شلوارک دوچرخه سواری
• لباس سبک و راحت
• دستمال گردن
• تلمبه کوچک
• جعبه ابزار کوچک

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لیست وسایل مورد نیاز سفر دخترانه

• لباس راحت
• شال و روسری
• کفش راحت
• کفش رسمی
• اسپری دئودورانت
• لباس زیر
• جوراب
• لباس رسمی
• مایو
• صندل
• عطر
• برس
• پد بهداشتی
• ناخن گیر
• موچین
• سشوار مسافرتی
• لوازم آرایش
• کرم مرطوب کننده
• دستمال مرطوب
• بالم لب

فروشگاه اینترنتی مدآوری

لیست خوراکی‌های مورد نیاز برای سفر

• آب معدنی
• آب میوه
• آجیل
• میوه
• چای
• بیسکویت
• ساندویچ ساده
• چیپس
• پفک
• شکلات
• نان

فروشگاه اینترنتی مدآوری

وسایل مورد نیاز سفر در کرونا

• اسپری الکل
• ژل ضدعفونی کننده
• یک بسته ماسک
• تب سنج
• قرص مسکن و ویتامین
• دستکش لاتکس و یک بار مصرف
• صابون
• کیسه زباله

فروشگاه اینترنتی مدآوری

وسایل مورد نیاز سفر به شمال با ماشین شخصی

• کت
• بارانی
• چتر
• کلاه
• عینک آفتابی
• مایو
• لوازم کمپ
• صندل
• کرم ضد آفتاب

فروشگاه اینترنتی مدآوری

ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز سفر با اتوبوس

• بالش گردنی
• خوراکی و تنقلات
• ضدعفونی کننده دست
• دستمال مرطوب
• بطری آب
• پتو مسافرتی
• فروشگاه اینترنتی مدآوری
• وسایل مورد نیاز سفر خارجی
• پاسپورت
• کیف کمری
• بلیط هواپیما و قرارداد تور
• دفترچه بیمه مسافرتی
• داروهای شخصی
• نقشه یا کتابچه راهنمای سفر
• دیکشنری
• ویزای مقصد
• لوازم شخصی

فروشگاه اینترنتی مدآوری

نکاتی که باید در مورد وسایل مورد نیاز سفر

*برای سفرهای خانوادگی، کاری، زیارتی و سفرهای چند روزه بهتر است به جای کوله پشتی، چمدان به همراه داشته باشید تا لوازم ضروری سفر را در آن جای دهید.
*برای نگهداری مدارک و پول در سفر بهتر است از کیف‌های کمری استفاده کنید. این کیف‌ها امنیت بیشتری نسبت به سایر کیف‌های دستی دارند.
*اگر نسبت به صداها حساس هستید، به عنوان یک از وسایل ضروری برای سفر باید گوشگیر به همراه داشته باشید تا در طول سفر صدای اطراف موجب آزارتان نشود.
*در صورتی که به صورت زمینی سفر می‌کنید و یا راه طولانی در پیش دارید، بهتر است میان وعده‌های خوراکی کوچک و بسته بندی شده‌ای را برای مسیر در نظر بگیرید و داخل کیف‌تان قرار دهید.

*در صورتی که قصد دارید در طول سفر کمپ کنید، حتماً چادر مسافرتی، زیر انداز، چراغ قوه و لوازم درست کردن آتش را به همراه داشته باشید.
*یکی از وسایل ضروری برای سفر انتخاب چمدان مناسب است. سعی کنید از چمدان‌های چرخ دار برای سفر استفاده کنید.
*بهتر است در طول سفر مدارک و پول و کارت بانکی خود را داخل یک کیف مجزا و ایمن نگهداری کنید.
*اگر عاشق عکس گرفتن در سفر هستید، بهتر است یک پایه موبایل یا دوربین همراه خود داشته باشید.
یک بار لیست وسایل ضروری سفر را مرور کنید
جمع کردن وسایل ضروری برای سفر به شما کمک می‌کند تا سفری آسوده‌تر و راحت را تجربه کنید. این که قصد دارید چگونه سفر کنید و با چه کسانی به این سفر بروید، می‌تواند روی لیست وسایل سفر شما تأثیر بگذارد. سعی کنید قبل از آغاز سفر یک بار لیست تمام لوازم مورد نیازتان را مرور کنید و مطمئن شوید که چیزی را از قلم نیانداخته‌اید.

نکات مهم سفرهای تابستانی

چه نکاتی را در سفرهای تابستانی باید رعایت کنیم؟ با شروع فصل تابستان، دور جدیدی از سفرهای تابستانی هم آغاز می‌شود. مهم نیست برای سفر کجا می‌روید یا چند روز را در تعطیلات و سفرهای تابستانی می‌گذرانید. نکته مهم برای سفرهای تابستانی این است که به اندازه کافی آمادگی داشته باشید تا در سفر به مشکل برنخورید و از تعطیلاتتان نهایت لذت را ببرید.
برای مطالعه ۱۰ مورد از نکات مهم برای سفرهای تابستانی روی لینک مطلب کلیک کنید.
سوالات متداول
از کجا بدانیم که در سفر چه وسایلی با خودمان ببریم؟
بررسی چک لیست لوازم مورد نیاز و وسایل ضروری برای سفر که در این مقاله ارائه شد، به شما کمک می‌کند تا سفری راحت‌تر را تجربه کنید.
مهم‌ترین وسایل مورد نیاز سفر در کرونا چه لوازمی هستند؟
مهم‌ترین وسایل سفر اسپری الکل، ژل ضدعفونی کننده، تب سنج، یک بسته ماسک،، قرص مسکن و ویتامین، دستکش لاتکس و یک بار مصرف، صابون، و کیسه زباله است.
بهترین خوراکی‌های مورد نیاز برای سفر چه گزینه‌هایی هستند؟
• آب معدنی
• آب میوه
• آجیل
• میوه
• چای
• بیسکویت
• ساندویچ ساده
• شکلات
• نان

فروشگاه اینترنتی مدآوری

هر روز ارزانتر با مدآوری

بدون دیدگاه