لوازم تحریر

modavar 1401/10/03

لوازم تحریر چیست؟

لوازم تحریر چیست؟ امروزه یکی از مهم ترین نیازات بشر برای انتقال داده ها نوشتن و به جا گذاشتن اثر از خود می باشد. از همین رو یکی از مهم ترین نیازهای روزمره جامعه امروزی نیز لوزام تحریر است. لوازمات تحریر انواع گوناگونی دارند و از دسته های مختلفی مانند لوازم نوشت ابزار ، لوازم هنری، لوازم خوش نویسی و لوازم آموزشی تشکیل شده است. بد نیست در مورد هر کدام از این وسایل اطلاعاتی بدست آورید و بدانید هر کدام جزو کدام دسته می باشند. پس با مدآوری همراه شوید تا شما را با تعریف لوازم تحریرو دسته های مختلف آن آشنا کنیم.

لوازم تحریر چیست؟

پیش از هر توضیحی درباره لوازم التحریر باید به واژه آن بپردازیم. این واژه به دو صورت لوازم التحریر و لوازم تحریر به کار برده می شود؛ لوازم التحریر یک واژه عربی بوده و ما به دلیل استفاده از دو کلمه لوازم و تحریر در فارسی از واژه لوازم تحریر نیز استفاده می کنیم. در صورتی که بخواهید معادل فارسی لوازم التحریر را به کار ببرید، بهتر است از واژه نوشت افزار استفاده شود.

لوازم تحریر یکی از چیزهایی است که در زندگی همه ما از بچگی وجود داشته است و همراه و یار و یاور همیشگی ما بوده است. بنابراین می توان گفت که ما به لوازم تحریر عادت کرده و برای همه ما تک تک آنها عزیزند…

لوازم تحریر به ابزار و وسایلی گفته می شود که می توان به کمک آنها مجموع کارهایی را مانند طراحی ، نقاشی یا نوشتن را انجام داد و جالب است بدانید که آنها ابزار دست مجموع افراد مختلفی از جامعه مانند دانش آموزان ، دانشجویان ، هنروران یا حتی مهندسان می باشند.

معمولاً رایج ترین لوازمات تحریر مداد ، پاک کن ، تراش و خودکار می باشند که همه افراد به آن اشراف دارند و از کودکی با آنها سر و کار دارند. اما امروزه به تمام وسایلی که مربوط به حوزه تدریس است نیز لوازم تحریر گفته می شود و وسایلی مانند کلاستر، گونیا، پرگار، کلیربوک و غیره در این دسته قرار می گیرند.
لوازم تحریر کاربرد های دیگری نیز دارند. به عنوان مثال وجود آنها روی میز کاری شما، به شما مقام و شخصیت ویژه ای نیز می‌دهند.

نمای کلی صنعت لوازم التحریر؟

در اینجا می خواهیم تاریخچه ساخت اصلی ترین لوازم تحریر چیست را بگوییم؟ لوازم التحریر برای هزاران سال حامی ارتباطات نگارشی بوده است. در ابتدای کار لوازم التحریر برای هزاران سال حامی ارتباطات نگارشی بوده است. لوازم التحریر برای هزاران سال حامی ارتباطات نگارشی بوده است. مصری ها کاغذهای پوستی را که از پوست حیواناتی چون بز و گوسفند می ساختند را توسعه دادند اما تنها ثروتمندان توانایی استفاده از این پوست ها را داشتند که به جای کاغذ استفاده می شد.

مصری ها توانستند لوازم تحریر جدیدی را با استفاده از یک گیاه هسته دار معروف به نام پاپیروس بسازند. این سازه دارای نوارهای ساقه ای است که در یک خط، لایه به لایه و به صورت ضربدری قرار می گیرند، پس از مرطوب شدن و چکش کاری در یک ورق جامد، آنها را برای مدت کوتاهی نگه داری می کنند تا حسابی خشک شود. این نوع لوازم تحریر جدید در شرایط مرطوب بهتر حفظ می شود و پوسیده نمی شود.

این سبک حدود قرن ۱۲ در سراسر اروپا مورد استفاده قرار گرفت و ماندگاری آن در حدود ۲۰۰ سال بود. اعتقاد بر این است که کلمه “Paper” که امروزه در زبان انگلیسی به کار می رود از کلمه “پاپیروس” گرفته شده است. هوای گرم مصر استفاده طولانی تری را برای پاپیروس فراهم کرده است که اسناد تاریخی آن نیز وجود دارد. قبل از آنها هم که با میخ و سنگ اشکالی به منظور انتقال مفهوم ترسیم می کردند که می توان گفت قدیمی ترین لوازم التحریر میخ و سنگ بوده اند.

صنعت لوازم تحریر امروز

امروزه دنیای نوشت ابزار پیشرفت بسیار زیادی را داشته است به عنوان مثال به جای همین کاغذ، چاپگرهای لوازم التحریر اکنون شرکت چاپی محسوب می شوند و چاپ کامل خدمات از جمله پردازش دیجیتال را ارائه می دهند. مشاغل بدون خدمات شرکت های چاپی احتمالاً نمی توانند کار کنند. برنامه های بازاریابی به مواد چاپی بستگی دارد که از انواع مختلف لوازم التحریر استفاده می کنند. مصرف کنندگان همچنین از اشکال مختلف محصولات امروزه چاپگرهای لوازم التحریر از جمله آلبوم، کتاب، تابلو، تبلت کارت، مجله، لوازم مدرسه و بسیاری از موارد دیگر که لوازم تحریر را شامل می شود، استفاده می کنند.

تحریر 16

انواع لوازم تحریر

لوازمات تحریر از انواع بسیار زیادی تشکیل شده اند که در اینجا با  انواع مختلفی از آنها آشنا می کنیم.

نوشت ابزار

مداد: این ابزار یکی از کوچک ترین ابزاری خطی برای یادداشت برداری است که بعداً قابل پاک شدن نیز هستند.
مداد رنگی ها انواع مختلفی از مداد ها هستند که بیشتر مورد استفاده کودکان قرار می گیرند.
مداد هم که یکی از رایج ترین و محبوب ترین لوازم تحریر است که هیچ کس در دنیا نیست که با آن آشنا نباشد. درباره تاریخچه آن نیز می توان گفت که اولین مدادهایی که اختراع شد از جنس سرب بودند و زمانی که با آنها روی کاغذ یا هر وسیله دیگری می کشیدند ردی خاکستری از خود به جای می گذاشت. پس از کشف گرافیت در انگلستان و مشاهده اثر آن روی سطح، مدادها را از گرافیت ساختند و به مرور به شکل های امروزی رسید.

تحریر 9

خودکار: این ابزار مانند مداد است و برای نوشتن متنی بروی کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. اما خودکار لوله ای دارد که درون آن از جوهر تشکیل شده و بروی کاغذ کشیده می شود. انواع مختلفی مانند روان نویس و خودنویس نیز جز این دسته قرار می گیرند.
تاریخچه خودکار را می توان اینگونه شرح داد که یک دباغ چرم آمریکایی زمانی که نتوانست از خودنویس برای نوشتن روی چرم های دباغی شده استفاده کند، در صدد اختراع خودکار برآمد.

تحریر 14

پاک کن: ماده ای است که در صورت کشیدن شدن بروی کاغذ اثر مداد را از بین می برد. جنس پاک کن معمولاً از رزیناز مشتقات نفتی و پلاستیک می باشد.

تحریر 17

ماژیک برجسته کننده (Highlighter) : اگر به دنبال یک نشانگر رنگارنگ برای یادآوری مطالب جالب هستید، می توانید در هنگام خواندن متون مختلف مانند کتابچه های راهنما یا یادداشت کردن، از این ماژیک استفاده کنید. این ماژیک جزو لوازم اداری محسوب نمی شود.بسیار برای علامت دار کردن نکات درسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوازم خوشنویسی

  • قلم نی:  قلم نی اصلی ترین ابزار لازم برای خوش نویسی می باشد و قطر قلم نی به اندازه مداد می باشد و جالب است بدانید که بهترین قلم نی های کشور متعلق به شهر دزفول هستند.
  • مرکب: مرکب در کل دارای دو نوع است. یکی از آنها خشک و دیگری به صورت مایع بوده است که مرکب مایع بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. ماده اصلی رنگ دهنده آنها دوده می باشد. این ماده بعد از آن که با موادی مانند زاج و مازو ترکیب می شود، این نوع رنگ را ایجاد می کند.
  • قلم تراش: قلم تراش یک چاقوی مخصوص برای برش نی قلم می باشد که از ظرافت خاصی برخوردار است.

لوازم اداری

  • منگنه: منگنه یک وسیله مکانیکی است که با عبور یک منگنه فلزی نازک از داخل ورق ها و جمع شدن انتهای آن، به صفحات کاغذ یا مواد مشابه می پیوندد. منگنه برای در کنار هم قرار دادن کاغذ ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پاکت نامه ها: بیشتر دفاتر دارای پاکت نامه های کوچک و بزرگی هستند که برای مکاتبات رسمی روی آنها آرم، نام و آدرس رسمی چاپ شده است. برای مکاتبات اداری معمولاً همیشه یک پاکت در اندازه ها و انواع متنوع را به عنوان بخشی اساسی از لوازم اداری در کنار خود نگه دارید.
  • پوشه ها: با توجه به نیاز به حمل اسناد مهم برای فعالیت های ضروری مانند جلسات تجاری و سخنرانی ها، ابزاری مانند پوشه می تواند در این مسیر به ما کمک کند. یکی از بهترین نوع آنها، پوشه هایی است که قابلیت باز و بسته شدن به کمک یک گیره را دارند.

ماشین‌های اداری

  • پوشه ها: بسته به نیازهای موجود در دفتر برای فعالیتهای ضروری مانند جلسات تجاری و سخنرانی ها، لوازم اداری آن باید شامل پوشه های درست باز و پوشه هایی با اتصال دهنده برای نگهداری مقالات آزاد باشد. برای جمع آوری اسناد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کاغذبر: کاغذ بر ها ابزار بسیار فوق العاده ای هستن که به کمک آنها می توان هر کاغذ با هر قطری را پاره کرد. با این وسیله شما دیگر نیازی به بریدن کاغذ به کمک قیچی یا خط کش ندارید و به راحتی می توانید قبل از برش، سطحی که می خواهید ببرید را اندازه بگیرید.

لوازم هنری

  • قلم مو : این ابزار بیشتر برای نقاشی روی بوم مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ مورد استفاده آن معمولاً گواش و رنگ های روغن می باشند. قلم مو ها از الیاف مصنوعی پلاستیکی یا موی جانوران ساخته می شوند. قلم مویی که با موی جانوران ساخته می شود، معمولا میزان آب بیشتری را جذب می کند.
  • گواش : گواش یکی از رنگ های موجود برای رنگ آمیزی روی بوم است که با آبرنگ تفاوت زیادی دارند. نقاشی هایی که به کمک انها کشیده می شوند معمولاً دارای تصاویر مات هستند.

تحریر 8

راهنمای خرید لوازم تحریر

حال که به غیر از آشنایی اولیه که قبلا از لوازم تحریر داشته اید، اطلاعات بیشتری کسب کرده اید، بهتر است درباره راهنمای خرید آن نیز بیشتر بدانید. پیدا کردن راهی برای چگونگی انتخاب لوازم التحریر چه برای مدرسه و دانشگاه، چه برای محل کار و منزل و مدیریت آنها امری مهم است. بنابراین مدآوری برای شما نکاتی که باید هنگام خرید لوازم التحریر رعایت کنید را ذکر می کند.

گزینه های سازگار با محیط زیست

هنگام انتخاب نوشت افزارهایی که از پلاستیک تهیه شده اند بهتر است گزینه هایی انتخاب کنید که از پلاستیک های مرغوب باشند که هم بتوانید تا مدتهای طولانی استفاده کنید و هم سازگار با محیط زیست باشند. همچنین این نکته را برای محصولات کاغذی رعایت کنید.

کیفیت

یکی از موارد مهم در خرید لوازم تحریر بالا بودن کیفیت آن است. بعضی اوقات شما بالا بودن کیفیت محصول را با مشاهده و لمس درک نخواهید کرد، بنابراین بهتر است با خرید یک نوشت افزار کوچک از یک برند معتبر و قدیمی آن را امتحان کنید. البته شما می توانید کیفیت لوازم التحریری مانند دفتر و دفتر یادداشت را از بادوام بودن جلد آنها و با کیفیت بودن چاپ آنها تشخیص دهید. اما این هم مهم است که فروشنده جنس با کیفیت را با قیمت مناسب ارائه دهد تا شما هم محصولی دریافت کنید که سالها استفاده کنید، هم در هزینه صرفه جویی کنید.

زمان

اگر شما بخواهید خرید خود را سریع و با عجله انجام دهید، نمی توانید همان لوازم التحریری که مورد نظرتان است را خریداری کنید، زیرا خرید نوشت افزار با کیفیت، با قیمت مناسب و ایده آل زمان بیشتری می خواهد.

قیمت

بنا بر گفته وارن بافت، ” قیمت، چیزی است که شما پرداخت می کنید. ارزش، چیزی است که شما به دست می آورید. ” بنابراین سعی کنید چیزی تهیه کنید که ارزش محصول از قیمت آن بیشتر باشد. شما می توانید از دو برند معتبر دو محصول مشابه را تهیه کنید و آنها را از لحاظ کیفیت با یکدیگر مقایسه کنید. اما همه ما می دانیم که برندهای قدیمی امتحان خود را پس داده و می توان به آنها از لحاظ کیفیت و قیمت لوازم التحریر اعتماد کرد.

قابلیت اطمینان

این موضوع بیشتر برای فروشگاه های اینترنتی صدق می کند. هنگامی که شما لوازم تحریری سفارش می دهید، اگر در حال خرید به مشکلی بربخورید نمی توانید خرید خود را کامل کنید و دیگر به آن سایت فروش اینترنتی نوشت افزار اطمینان نخواهید کرد. می توان گفت که امروزه بیشتر برندها، فروشگاه اینترنتی خود را تاسیس کرده اند و شما بنا بر اطمینان به نام برند می توانید خریدی خوب داشته باشید. اما اگر قصد خرید از سایت فروش دیگری را دارید که تازه افتتاح شده یا قبلا از آن خرید نکرده اید بهتر است مطمئن شوید که نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشد تا دچار دردسرهای اجتناب از ارسال محصول و … نباشید.

انتخاب لوازم مورد نیاز

از آنجایی که تنوع لوازم التحریر از نظر نوع و ظاهر بسیار زیاد بوده شما نباید خود را درگیر انتخاب از میان خیل عظیم آنها بکنید. تنها به خرید لوازم تحریر مورد نیاز خود بپردازید، زیرا خریدهای اضافی، هم از بودجه ای که برای این خرید گذاشته اید، می کاهد و هم، زمان زیادی را صرف خرید غیر ضروری خواهید کرد و ممکن است برای خرید نوشت افزار زمان کم بیاورید. بنابراین سعی کنید با مشاهده ظاهر فانتزی و جذاب لوازم التحریری که احتیاج ندارید، وسوسه نشوید.

چک لیست لوازم التحریر

در تنوع لوازم التحریر که شکی نیست، اما ممکن است به دلیل بالا بودن تعداد آنها برخی از اقلام لوازم التحریر فراموش شود. بنابراین مدآوری لیستی از نوشت افزار را در اختیار شما می گذاریم تا در زمان لازم از آن استفاده کنید. در میان این لیست شما لوازم تحریر اداری نیز مشاهده خواهید کرد.

تحریر 3

• خودکار ( آبی، قرمز، مشکی و … )
• مداد ( سیاه و قرمز )
• مداد تراش ( معمولی، رومیزی، برقی و … )
• پاک کن
• مداد رنگی
• خودکار رنگی
• مارکرهای رنگی ( هایلایتر )
• چسب ( نواری، مایع و … )
• مداد نوکی ( مداد نوکی فشاری، اتوماتیک، لرزشی و … )
• کاغذ ساده ( کاغذ A4، A3، برای پرینتر و … )
• دفتر ( مشق، زبان و … )
• دفتر یادداشت
• لاک غلط گیر
• جامدادی
• کاغذ یادداشت چسب دار ( استیکی نت )
• گیره یا کلیپس کاغذ
• منگنه و سوزن منگنه
• جای چسب
• سوراخ کن ( نوعی دستگاه که برای پانچ برگه استفاده می شود. )
• پین نقاشی
• پوشه کیسه ای (کاور سایز A4، A3 و … )
• کازیه ( جاکاغذی )
• کلاسور
• ایندکس
• قیچی
• ماشین حساب
• روز جهانی لوازم التحریر
• سررسید یا تقویم برنامه ریزی
• پوشه (دکمه دار، مقوایی و … )
• ماژیک
• پرگار
• گونیا
• نقاله
• نوک اتود
• کاغذ کلاسور
• روان نویس
• زیردستی ( تخته شاسی )
• کلیربوک ( کلربوک )
• طلق و شیرازه
• برچسب
• جلد نایلونی برای کتابها
• مقوا ( ساده، رنگی و … )
• آبرنگ
• گواش
• پاستل یا مداد شمعی
• استامپ
• جا قلمی
• کاغذ یادداشت خط دار
• جای کاغذ یادداشت
• اکسپندینگ فایل ( ساده، رومیزی و … )
• زونکن
• بوک مارک ( نشانه کتاب و دفتر )
• قلم ( طراحی، خوشنویسی و … )

تحریر 11

فروشگاه اینترنتی مدآوری

در این مقاله میخواهیم از وسایل پرکاربردی که در ادارات از آن ها استفاده می شود نام ببریم .
وسایل مورد استفاده ی ما می توانند کسل کننده باشند و باعث بی‌قراری ما باشند.
ولی می توان با وسایلی جزئی باعث ایجاد روحیه خوب و افزایش راندمان کار در خود و دیگران شویم .
اگر هنگام کار دچار خستگی و کسالت می شوید پس نیاز به ایجاد تغییراتی در محل کار خود دارید .

وسایل ضروری و پرکاربرد در هر شرکت :

تحریر 13

1- کازیه :
برای نظم دادن بر روی میز کار و پرونده ها بهترین وسیله می باشد .
کاربرد این وسیله ، کازیه ، طبقه بندی و نظم دهی به وسایل روی میز می باشد. از کاغذ ها گرفته تا زونکن ها را طبقه بندی می کند . با داشتن این وسیله هم میز کارتان نظم می دهید و هم وسایل مورد نیازتان را سریع پیدا می کنید .

2 – نگهدارنده کتاب و کاغذ :
اگر در محل کار مشغول به تایپ هستید و یا باید مطالعه کتاب داشته باشید این وسیله میتواند برای شما خیلی مهم باشد .
شما با داشتن این وسیله می توانید زاویه دید خود را با کتاب یا برگه ها تنظیم نمایید و همینطور این نگهدارنده کتاب و کاغذ می تواند به آرامش چشم ها و گردن شما کمک نماید. حتی می توانید از این نگهدارنده ها برای تبلت و یا گوشی خود نیز استفاده نمایید. مثلا استفاده از کپی هلدر برای تایپ

3 – زیرپایی :
وسیله دیگری که در محل کار از وسایل پرکاربردی به حساب می آید زیرپایی است .
اگر شما از آن افرادی هستید که مجبورید از صبح تا شب پشت میز کار خود و بر روی صندلی بنشینید حتماً به این وسیله نیاز دارید. در هنگام کار احساس می کنید که روی پاهای شما فشار و ناراحتی وجود دارد نقطه با داشتن یک زیر پایی کاهش فشار بر روی پاهای شما در هنگام کار کم می شود .
زیرپایی فشار روی پا ، لگن و پهلوها را خنثی میکند. همچنین باعث راحتی کار شما می شود.

4 – پشتی طبی :
این پشتی برای کسانی که دچار ناراحتی های ناشی از نشستن طولانی مدت هستند بسیار مناسب است.
هنگام کار باید برای حفظ سلامت و راحتی خود دقت کنید.
با استفاده از این پشتی طبی میتواند از ناراحتی هایی که در نقاط پشت ، کمر و گردن به وجود می آید جلوگیری نمایید. با استفاده از این وسیله پرکاربرد می توانید از کار کردن لذت برده و مانع از بروز دردهای عصبی و ماهیچه ای بالاتنه شوید.

5 – سطل زباله :
یکی دیگر از وسایلی که در اغلب مکان ها الزامی است سطل زباله است.
سطل پلاستیکی مناسب محیط های اداری ، مراکز آموزشی ، هتلها ، بانک ها ، مراکز درمانی و خانه ها می باشد.
این سطل ها از جنس مرغوب ساخته شده و در عین حال وزن خیلی کمی دارند که این ویژگی ها ، جابه‌جایی آن را آسان کرده است.
این سطل ها به دلیل نداشتن در و اندازه مناسب به راحتی زیر میز قرار می‌گیرند و به حفظ نظافت محل کار کمک می‌کند.

6 – وسایل کاربردی روی میز کار :
بعضی از مدلها که در بازار موجود می باشند پیوسته در کنار یکدیگر قرار دارند مانند باکس سنجاق کاغذ که به جا قلمی متصل می باشد و پشت ردیف مختص به قرار دادن برگه و نامه ها نصب شده است.
یا مدل های دیگری که میتوان در بازار به وفور دید. این وسایل طوری ساخته شده اند که بتوان با استفاده از آنها به طور بهینه از فضای موجود استفاده کرد.
این وسایل به علت استفاده از فضای کم جزء پر طرفدار ترین وسایل روی میز کار می‌باشند که در عین کوچکی برطرف کننده نیازهای شما می باشد.

در سال های اخیر یا حتی امروزه هم توسط فروشنده ها آن در فروشگاه لوازم تحریر به فروش می رسد، وهمچنین فروشگاه هایی که برخی اوقات نزدیک یک دانشگاه یا هر نقطه دیگری به صورت دائمی قرار دارد.همچنین در زمان های قدیم توسط فروشندگان دوره گرد به فروش می رسیدند که آنها تنها لوازم التحریر نمی‌فروختند .

امروزه با پیشرفت علم بسیاری از لوازم التحریر دستخوش تغییرات زیادی برای بشر شده است. بسیاری از نوشت افزار به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند و کار را برای همه ما بسیار راحت کرده اند. علاوه بر پیشرفت لوازم التحریر ظاهر آنها نیز بسیار جذاب شده و با ظاهر فانتزی و زیبا همه را ترغیب به کسب علم می کنند.

تحریر1

ولی امروزه مدآوری انواع لوازم التحریر برای دسترسی و راحتی، همچنین کیفیت تمامی محصولات را فقط با مراجعه کردن به سایت فروشگاه اینترنتی مدآوری می‌توانید تهیه کنید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.